Hlavní navigace

Zdravotní pojištění

Zdravotní pojištění je v ČR povinné, každý má nárok na svobodnou volbu zdravotní pojišťovny. Změna zdravotní pojišťovny je možná 1x ročně, podrobné informace o registraci najdete v článku Jak změnit zdravotní pojišťovnu.

Zdravotní pojišťovny nabízejí různé preventivní a věrnostní programy, bonusy a benefity. Níže najdete porovnání příspěvků pro děti, ženy, muže i dárce krve pro rok 2016. Zdravotní pojišťovny nabízejí i výhody pro miminka, těhotné ženy, obézní či sportovce.

V přehledu zdravotních pojišťoven, kterých je v ČR aktuálně sedm, získáte informace o kódech, pobočkách, kontaktech i výhodách.

Srovnání benefitů zdravotních pojišťoven pro rok 2016

Přehled zdravotních pojišťoven

Obáváte se Alzheimera? Jaká vás čekají vyšetření a čím nemoc oddálit

Pokud máte příznaky Alzheimerovy choroby, praktický lékař váš pošle ke specialistovi na vyšetření. O jaká vyšetření jde a čím nemoc oddálit nebo léčit? Můžete vyzkoušet například kognitivní pomůcky.

Redakce

24. 11. 2016 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Jak dlouho se čeká na operace a lze to urychlit?

Máte bolesti nebo nějaký zdravotní problém a rádi byste se jej zbavili s pomocí lékařů? Pro některé vybrané výkony jsou zákonné lhůty. Maximální je pak u náhrad kyčelního kloubu. Hádejte, jak dlouho na něj můžete čekat. A co udělat pro zkrácení lhůty?

Redakce

9. 11. 2016 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Chřipka a očkování – otázky a odpovědi

Nedůvěra k očkování je v ČR veliká. Jaké jsou nejčastější důvody k pochybnostem a na čem závisí účinnost vakcíny? Může na chřipku zemřít i zdravý mladý člověk? Kolik očkování stojí a nemám na ně nárok zdarma? Přinášíme otázky a odpovědi.

Helena Singerová

2. 11. 2016 0:00
| 8
Doba čtení: 4 minuty

Operace očí: každou vám pojišťovny neuhradí

Šedý nebo zelený zákal, onemocnění sítnice a další oční problémy se mnohdy řeší operativně. V jakých případech vám zákrok nebo operaci uhradí zdravotní pojišťovny?

Redakce

28. 10. 2016 0:00
| 3
Doba čtení: 3 minuty
Aktualita

Novinky ve vyhlášce o preventivních prohlídkách: přibyla vyšetření

Vyhláška o preventivních prohlídkách prochází změnami. Rozšiřuje se například škála vyšetření, která by měl lékař pacientovi udělat. O jaké změny půjde?

Redakce

17. 10. 2016 10:54
Doba čtení: 3 minuty

Křečové žíly a léčba: co všechno uhradí pojišťovna?

Léčba křečových žil se liší dle rozsahu postižení. Důležité je včasné vyšetření odborným lékařem. Jaké způsoby léčby křečových žil hradí zdravotní pojišťovna a jak je to s úhradou léků a kompresivních punčoch?

Redakce

10. 10. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

3 preventivní vyšetření na odhalení rakoviny

V souvislosti s onkologickými onemocněními se hodně mluví o prevenci. Jaké preventivní programy cílené na odhalení rakoviny jsou plně hrazené pojišťovnou?

Redakce

26. 9. 2016 15:57
| 1
Doba čtení: 2 minuty

Už jen do konce září můžete změnit zdravotní pojišťovnu

Pokud stále zvažujete přestup k jiné zdravotní pojišťovně, je nyní ten pravý čas si vybrat. Mezní termín pro podání přihlášky je totiž 30. září. Poradíme vám, jak na to.

Redakce

14. 9. 2016 14:38
Doba čtení: 2 minuty
Aktualita

Od července do září můžeme měnit zdravotní pojišťovnu. Jak na to?

Pokud přemýšlíte o změně zdravotní pojišťovny, máte šanci podat platnou přihlášku právě teď a ani nemusíte na pobočku. Jak na to? Přinášíme i přehled benefitů jednotlivých pojišťoven.

Redakce

11. 7. 2016 10:57
Doba čtení: 1 minuta

Odstranění mateřských znamének

Navštívit kožní lékaře bychom měli preventivně jednou za rok. Pokud máte pocit, že se některé vaše mateřské znaménko zvětšuje, vyvyšuje nad povrch, mění barvu nebo konturu okrajů, je vždy nutné navštívit lékaře co nejdřív. Jak probíhá vyšetření znamének a platí je pojišťovny?

Redakce

29. 4. 2016 8:00
Doba čtení: 1 minuta

Hole, chodítka, vozíky… Kdy pojišťovna proplatí pomůcky pro seniory?

S věkem přicházející problémy s chůzí a rovnováhou pomáhají řešit různé pomůcky. Jak je to s jejich proplácením? Jaké pomůcky typu chodítka nebo sedačky do sprchy můžete chtít uhrazené od pojišťovny?

Redakce

11. 4. 2016 15:16
| 1
Doba čtení: 2 minuty

Čekáte dítě? Pojišťovny vám mnohé proplatí

Předporodní kurzy a pohybové aktivity v těhotenství, pomůcky ke kojení, monitory dechu a mnohé další. Ještě než se nastávajícím rodičům narodí potomek, utratí spoustu peněz. Většina z nich netuší, že na mnoho potřebného přispívají zdravotní pojišťovny. Stejně jako na poplatek za „otce u porodu“ či následné nepovinné očkování dítěte.

Helena Singerová

16. 3. 2016 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Zubní protézu platí pojišťovna jednou za tři roky

Zubní náhrada není na věky. V případě poškození máte nárok na novou, ovšem v případě, že ta předchozí sloužila stanovenou dobu a nebyla poškozena např. nedbalým zacházením.

Redakce

23. 2. 2016 8:00
Doba čtení: 2 minuty

Test CRP spolehlivě pozná, jestli skutečně potřebujete antibiotika. Jaký a za kolik?

CRP test již několik let pomáhá s otázkou: nasadit, či nenasadit antibiotika? Může vám ho udělat lékař, ale víte, za jakých podmínek? Můžete si ho koupit v lékárně a udělat sami doma, tušíte ale, za jakou cenu a nakolik je takový test spolehlivý?

Helena Singerová

23. 2. 2016 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Příspěvek na lázně: přehled pojišťoven podle výše výdajů

Na příspěvcích na lázeňskou péči se největší měrou podílí největší Všeobecná zdravotní pojišťovna. Druhá v pořadí je Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra, následuje Česká zdravotní průmyslová pojišťovna.

Redakce

11. 2. 2016 12:33
Doba čtení: 2 minuty

Dioptrické brýle jsou i bez doplatku: jaký je příspěvek pojišťovny a které vybrat?

Dioptrické brýle – nepostradatelný doplněk asi čtyřiceti procent dospělých. Jak je správně vybrat, co zohlednit a kam se vypravit? Cenu ovlivní druh obrouček, skel i příspěvek pojišťovny.

Tereza Víchová

8. 2. 2016 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Mamograf: kdy máte nárok na vyšetření zdarma

Cílem mamografického screeningu je včasný záchyt menších zhoubných nádorů prsu. Následná léčba by měla být méně náročná. Pojišťovny jej proplácejí i některým ženám bez příznaků nemoci. Preventivní vyšetření umožňuje též záchyt přednádorových stavů. Kolik za vyšetření prsou zaplatíte a kdo všechno má nárok na bezplatné vyšetření?

Helena Singerová

4. 2. 2016 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Tři výjimky nepovinného očkování, které hradí pojišťovny

Nepovinná očkování se provádějí na vyžádání klienta a ten si je i sám hradí – jak cenu vakcíny, tak i cenu její aplikace. Jsou (zatím) pouze tři výjimky: u očkování proti chřipce, proti pneumokokům a proti papilomavirům, které mohou způsobit rakovinu děložního hrdla.

Redakce

12. 1. 2016 8:00
Doba čtení: 2 minuty

Léčebny dlouhodobě nemocných: pro koho jsou a za kolik

LDN – tři písmena, pod kterými si představíme nemocniční postel, zářivky a poslední týdny života. „Eldéenky“ jsou ovšem pouze přestupní stanicí, často mezi klasickou hospitalizací a dalšími z ústavů následné péče. Nebo i návratem domů. Pro koho jsou tedy určeny, co od nich čekat a jak dlouho v nich může pacient být?

Helena Singerová

7. 1. 2016 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Kouříte? Lázně nebudou

Kuřáctví vám může zabránit jet do lázní „na pojišťovnu“. V mnoha případech je totiž závislost na nikotinu kontraindikací lázeňské léčby, tedy důvodem, proč ji pacient nemůže absolvovat. Jde například o žaludeční vředy či diabetes.

Redakce

17. 11. 2015 8:00
| 1
Doba čtení: 2 minuty

Jak vybavit koupelnu seniora?

Bezpečně, stačilo by říci. Pokud rekonstruujte koupelnu, myslete na to, co bude třeba za patnáct let. V koupelně seniora například nesmí být „hluché“ místo bez možnosti se někde zachytit.

Tereza Víchová

9. 11. 2015 0:00
| 1
Doba čtení: 3 minuty

Brýle pro děti: nechte je vybírat

Mohou je stejně milovat jako nenávidět a nenosit. Dětem do určitého věku těžko vysvětlíte, že musí nosit brýle. O to pečlivěji je společně vybírejte a vyzdvihujte jako zajímavý doplněk.

Tereza Víchová

15. 10. 2015 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Kdy na kontaktní čočky přispívá pojišťovna

Na dioptrické brýle dostaneme alespoň nějaký příspěvek, jak je tomu, když nosíme kontaktní čočky?

Redakce

7. 10. 2015 11:00
Doba čtení: 2 minuty

Očkování proti chřipce: zdarma či s příspěvkem zdravotní pojišťovny

Chřipka může být fatální zejména pro rizikové skupiny – seniory a chronicky nemocné. V České republice k nim patří až 2,4 miliónu lidí. Ti všichni mají nárok na očkování proti chřipce zdarma. Ostatní, pokud se pro očkování rozhodnou, mohou využít různých příspěvků své zdravotní pojišťovny.

Redakce

6. 10. 2015 10:04
Doba čtení: 2 minuty

Změna zdravotní pojišťovny má nová pravidla

Pokud uvažujete o registraci k jiné zdravotní pojišťovně, máte možnost právě teď. Musíte to ale stihnout do konce září.

Lenka Krbcová

4. 9. 2015 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Jste obézní? Na lázně vám nepřispějí

Lázeňská zařízení se věnují i léčbě obezity. Kdo si může jet do lázní léčit obezitu „na pojišťovnu“?

Redakce

5. 8. 2015 9:26
| 1
Doba čtení: 2 minuty
Téma dne

Pojišťovny rovnátka hradí jen částečně. Kolik můžete získat?

Anketa mezi zdravotními pojišťovnami ukazuje, nakolik se vyplatí volit pojišťovnu podle příspěvku na rovnátka. Připomínáme, že možnost změny zdravotní pojišťovny platí do konce června!

Kristina Vacková

29. 6. 2015 0:00
Doba čtení: 7 minut
Aktualita

Každé očkování pojišťovna neplatí

Víte, které očkování budete muset hradit ze své kapsy a které zaplatí pojišťovna? Tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR Oldřich Tichý nám situaci objasní.

Redakce

20. 4. 2015 12:53
Doba čtení: 2 minuty
Aktualita

Vyžádejte si Přehled vykázané zdravotní péče: Ať se taky nedivíte

Pětatřicetiletý Pavel Š. se nestačil divit. Podle výpisu vykázané péče od své pojišťovny byl loni vyšetřen u gynekologa.

Redakce

3. 3. 2015 12:13
Doba čtení: 2 minuty

Se stížností na lékaře pomůže zdravotní pojišťovna

Jak a komu si mohou pacienti stěžovat na lékaře? Záleží na důvodu nespokojenosti i na tom, o jakého lékaře se jedná.

Redakce

8. 12. 2014 10:57
Doba čtení: 2 minuty