Hlavní navigace

Zdravotní péče

Pylové zpravodajství (aktualizováno 31. 5.)

Koncentrace pylových zrn dubu, jírovce, řepky olejky, moruše, smrku a borovice se snižuje. Pylová sezona břízy skončila, začíná pylová sezona trav. Objevila se první pylová zrna šťovíku a jitrocele.

Redakce

31. 5. 2016 10:30
Rozhovor

Horečka u dětí: kdy ji srážet a kdy je čas na léky?

Kdy přistupujeme u dětí ke srážení horečky? Jsou jiné možnosti než léky? Za jak dlouho po odeznění horečky můžeme jít s dítětem ven? A co naopak dělat při příliš nízké teplotě u dítěte? V otázkách ohledně tělesné teploty u dětí poradí dětská lékařka Jana Bíbová.

Veronika Řeháková

31. 5. 2016 0:00
Rozhovor

Hormonální jóga pomáhá ženám i diabetikům

Certifikovaných lektorů hormonální jógy pro ženy není mnoho. V oblasti hormonální jógy pro diabetiky a muže ještě méně, tam je Jana Černotová v Česku průkopnicí. Absolvovala kurz u samotné zakladatelky tohoto cvičení, doktorky filozofie a psychologie, Brazilky Dinah Rodrigues. V rozhovoru objasňuje, jak hormonální jóga na organismus působí.

Veronika Řeháková

27. 5. 2016 0:00

Velký přehled: 7 očkování proti exotickým nemocem

Břišní tyfus, cholera, japonská encefalitida, žlutá zimnice, žloutenka typu A a B, meningokoková meningitida a vzteklina. Kdy očkovat, když se chystáte do exotických zemí, a co to obnáší?

Helena Singerová

25. 5. 2016 0:00

Pylové zpravodajství (aktualizováno 24. 5.)

V ovzduší se objevují pyly jasanu, dubu, platanu, jírovce, buku, řepky olejky, moruše, smrku a borovice. Končí pylová sezona břízy a začíná pylová sezona trav.

Redakce

24. 5. 2016 16:15

Je vaše klíště infikované? Jak ho zabalit a kam poslat

Našli jste si klíště, vyndali ho a teď přemýšlíte, zda ten malý tvor není infikovaný jednou z nebezpečných nemocí… Buď ho spláchnete do záchodu a budete doufat, že tomu tak není, nebo jej pošlete do laboratoře. Jak správně zabalit klíště, kam jej poslat a kolik za „jistotu“ zaplatíte?

Helena Singerová

24. 5. 2016 0:00
| 4

Akupunktura vychází z čínské medicíny. Proto jehly nejčastěji míří do ucha

Pochází z Číny a je stará tisíce let. V poslední době se akupunktura zabydluje i u nás, stává se doplňkem klasické i nedílnou součástí tradiční čínské medicíny a její obliba roste. Na co akupunkturu použít, kterou si vybrat a kolik to stojí?

Michaela Michalcová

18. 5. 2016 0:00

Aktuální pylové zpravodajství – od 9. 5.

V těchto dnech se v ovzduší objevují pyly břízy, jasanu, dubu, platanu, jírovce, buku, řepky olejky, moruše, smrku a borovice. Objevila se první pylová zrna trav.

Redakce

17. 5. 2016 12:22

Jak odstranit metličky na nohou? Pomocí sklerotizace

Červeně nebo nafialově zbarvené žilky na nohou nejsou jen kosmetickým problémem a lékař pravděpodobně doporučí sklerotizaci. Jaká má omezení, kdy je pro ni nejvhodnější doba a kolik za ni zaplatíte?

Helena Singerová

17. 5. 2016 0:00
| 1

Všechno, co potřebujete vědět o trhání mléčných zubů u dětí

Osm jednoduchých otázek, které si položil asi každý rodič malého dítěte. Mají mléčné zuby kořeny? Mají se mléčné zuby trhat? Jak správně vytrhnout doma mléčný zub? Co když zoubky rostou ve dvou řadách… Zubní lékařka objasní, jak se věci mají.

Lenka Krbcová

13. 5. 2016 0:00
| 2

Ošetření odřeného kolena: kdy je třeba dezinfekce a jaká

Stačí vteřina a dojde k lehkému zranění. Odřená kolena nebo i jiné části těla k jaru a létu patří. Jak ránu očistit a čím ji ošetřit?

Helena Singerová

12. 5. 2016 0:00
| 2

Léčbu nataženého svalu lze urychlit

Nedostatečné rozcvičení a následný zbrklý pohyb. Když si sportovec natáhne sval, má jen jednu možnost – až do odeznění příznaků klidový režim. Jak lze léčbu urychlit?

Helena Singerová

10. 5. 2016 0:00
Aktualita

Laboratoře nabízejí testy na virus zika

S probíhající turistickou sezónou v oblastech, které jsou zasaženy epidemií virového onemocnění zika, se zvyšuje také počet lidí, kteří se obrací na laboratoře se žádostí o vyšetření krve.

Redakce

5. 5. 2016 9:32
| 2
Galerie

Stopněte stres: tyto aktivity vás zabaví a špatné myšlenky pošlou k šípku

Máte poslední dobou pocit, že nestíháte, nic se vám nedaří a navíc se vám do myšlenek propašoval negativní pohled na svět? Zkuste se na chvíli zastavit, nikam nespěchat a udělat si radost. Přicházíme s tahákem, který vás vytrhne ze spárů plíživého stresu, jež může mít na náš organismus fatální následky.

Lenka Zelnitiusová

5. 5. 2016 0:00

Odstranění mateřských znamének

Navštívit kožní lékaře bychom měli preventivně jednou za rok. Pokud máte pocit, že se některé vaše mateřské znaménko zvětšuje, vyvyšuje nad povrch, mění barvu nebo konturu okrajů, je vždy nutné navštívit lékaře co nejdřív. Jak probíhá vyšetření znamének a platí je pojišťovny?

Redakce

29. 4. 2016 8:00

Dopřejte si po tréninku regeneraci

Po kratším i delším běhu, potažmo po závodě, si tělo zaslouží regeneraci. Kdy je vhodné tělo protáhnout, jaké je doporučené kompenzační cvičení a čím namazat zmožené nohy?

Helena Singerová

29. 4. 2016 0:00
Galerie

Hemofilici mohou díky moderní léčbě prožít plnohodnotný život

Hemofilie se projevuje poruchou srážlivosti krve, chorobnou krvácivostí a omezenou schopností organismu zastavit krvácení. Díky moderní léčbě mohou nemocní lidé – jde téměř výlučně o muže – žít bez výrazných omezení.

Redakce

28. 4. 2016 12:48

Jak se léčí poruchy příjmu potravy

Anorexie a bulimie, tedy hladovění a záchvaty přejídání, často doprovázené zvracením. To jsou nejčastější, ale zdaleka ne všechny poruchy příjmu potravy. Víte, koho se mohou týkat? Tušíte, jak nemocným pomoci? Přečtěte si dřív, než začnete bláznivě hubnout „do plavek“.

Michaela Michalcová

28. 4. 2016 0:00

3 metody na posílení pánevního dna

Ochablé svalstvo pánevního dna je problém, který znají ženy po porodu. S přibývajícím věkem postihuje většinu žen, ale také mužů. Přitom cviky na posílení pánevního dna mohou řadě problémů předejít nebo je oddálit.

Redakce

26. 4. 2016 9:54
Galerie

FOTOGALERIE: Psychiatrická klinika

Nahlédněte do nově zrekonstruovaného komplexu centra, které zajišťuje rehabilitaci duševně nemocných na všech úrovních péče. Pozvala nás Všeobecná fakultní nemocnice v Praze.

Redakce

25. 4. 2016 11:21
Galerie

FOTOGALERIE: Nebezpečné kosmetické výrobky

Většina kosmetických přípravků, které jsou ministerstvem zdravotnictví označovány jako nebezpečné, má jedinou závadu. Spočívá v tom, že nejsou správně označené. Možná to z ní banálně, ale v případě zdravotních obtíží spojených s použitím daného výrobku nebude možné rychlé a náležité lékařské ošetření, protože lékař nebude znát jeho složení.

Redakce

19. 4. 2016 10:00

Jak vrátit vlasům i nehtům vitalitu? S našimi tipy to zvládnete levou zadní

Po chladných měsících brzy skočíme rovnýma nohama do vyhřátých a sluncem nabitých dní. Abyste mohli na slunci zazářit pěstěnými vlasy, nelámavými nehty a zdravě vypadající pletí, zkuste do vašich všedních dní zakomponovat tyto (dobro)zvyky.

Lenka Zelnitiusová

14. 4. 2016 0:00

TOP 10 s konopím: největší zájem je o konopnou mast

Masti, gely, šampony, pleťové vody a mnohé další. Vše z konopí.

Redakce

7. 4. 2016 11:30

Vyžeňte vaginální mykózu. Ať už se nevrací!

Svědění až pálení, nepříjemný výtok z pochvy, zápach. S vaginální mykózou lze bojovat léky, jídelníčkem i laserem. Pokud nebudete v léčbě důslední, bude se vám vracet. Jaká jsou hygienická opatření a další možnosti léčby?

Helena Singerová

1. 4. 2016 0:00
| 3

Vyšetření prsu: ultrazvuk, nebo mamograf?

Ultrazvuk i mamograf slouží k prevenci rakoviny prsu. Jaký je v těchto vyšetřeních rozdíl, pro koho jsou vhodná a za jakých podmínek?

Helena Singerová

30. 3. 2016 0:00

5 druhů sauny: finská klasika i sauna s nízkou teplotou

Saunování je zdravé, ale klasická finská sauna s extrémním střídáním teplot nemusí sedět každému. Pro někoho je dokonce zcela nevhodná. Pak jsou tu další možnosti: sauna selská, tropická, různé nízkoteplotní sauny a infrasauna.

Michaela Michalcová

22. 3. 2016 0:00
| 1
Galerie

Galerie: I malé děti mají velmi zkažené zuby

20. březen je Světový den ústního zdraví. Význam prevence zubního kazu a onemocnění ústní dutiny je stále podceňován. Podívejte se, jak moc.

Redakce

20. 3. 2016 8:00

Velký přehled: Druhy jógy od A do V

Vybrat si lekci jógy není v současnosti vůbec jednoduché. Učitelé na Východě říkají, že jóga je jen jedna – tu nejklasičtější se u nás učí například studenti Systému Jóga v denním životě. Józe propadl celý západní svět. V současné době existují desítky variací a není fitcentrum, kde by se „nějaká“ jóga necvičila. Víte, co vás čeká na jednotlivých hodinách? Budete jen meditovat, nebo se pořádně zapotíte? Připravili jsme pro vás velký abecední přehled.

Michaela Michalcová

18. 3. 2016 0:00
| 3

Neolizujte mu lžičku! 5 zásad pro rodiče, kterým záleží na zdravých zubech dětí

Péče o chrup je nezbytná už od raného dětství. Cílem správné péče je, aby dětský chrup minimálně do 10 let věku vůbec neonemocněl. Jen tak mohou mít rodiče šťastné děti bez negativních zkušeností ze zubařského křesla v útlém dětském věku.

Taťána Vrbková

16. 3. 2016 10:13
| 2

Na ječné zrno většinou stačí domácí léčba

Začíná to nevinně. Nejprve malý nenápadný pupínek na horním nebo dolním očním víčku. Postupně se zvětšuje, až začíná překážet, svědit a někdy i bolet. Ječné zrno většinou po několika dnech odezní samo. Pokud se tak nestane, je třeba vyhledat lékaře. V prvních dnech si však můžete pomoci sami.

Helena Singerová

10. 3. 2016 0:00
| 1