Hlavní navigace

Senioři

Jmelí je více léčivé než jedovaté

Tradiční vánoční rostlinka, která má mít kouzelnou moc: přinášet štěstí a plodnost. Traduje se, že je jedovaté. Málokdo ale ví, že je to spíše léčivka. Používáme ji k omývání nohou při křečových žilách. Rovněž bývá součástí čajů na snížení krevního tlaku nebo cholesterolu.

Helena Singerová

8. 12. 2016 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Obáváte se Alzheimera? Jaká vás čekají vyšetření a čím nemoc oddálit

Pokud máte příznaky Alzheimerovy choroby, praktický lékař váš pošle ke specialistovi na vyšetření. O jaká vyšetření jde a čím nemoc oddálit nebo léčit? Můžete vyzkoušet například kognitivní pomůcky.

Redakce

24. 11. 2016 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Bolí vás klouby? Jezte lososa, kefír nebo pomeranče

Zejména s příchodem chladného počasí se zhoršují bolesti kloubů. Projevy onemocnění kloubů doporučují lékaři zmírňovat teplem a úpravou jídelníčku.

Helena Singerová

26. 10. 2016 0:00
| 2
Doba čtení: 3 minuty

Hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Osteoporóza je závažné onemocnění, které vede k mnoha komplikacím. Jednou z nich je zlomenina krčku stehenní kosti, která ve 20 % vede až k úmrtí. Co můžete pro svoje kosti udělat sami a nehrozí vám osteoporotická zlomenina?

Helena Singerová

20. 10. 2016 0:00
| 2
Doba čtení: 2 minuty
Aktualita

Novinky ve vyhlášce o preventivních prohlídkách: přibyla vyšetření

Vyhláška o preventivních prohlídkách prochází změnami. Rozšiřuje se například škála vyšetření, která by měl lékař pacientovi udělat. O jaké změny půjde?

Redakce

17. 10. 2016 10:54
Doba čtení: 3 minuty

Stařeckých skvrn se můžete zbavit. Metod je mnoho

Obličej, ruce nebo dekolt posetý hnědými skvrnami. Říká se jim také „stařecké“. Přitom se objevují již od 40. roku věku. Hlavním viníkem je čas a slunce, ale to už zpět nevezmete. Jak se jich zbavit?

Helena Singerová

17. 10. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Revma: bez včasné léčby do 10 let v invaliditě

Příznaky jsou nenápadné, přitom včasná léčba dokáže zpomalit nebo zastavit zhoršování onemocnění. V opačném případě se pacienti stávají invalidními. Jaké příznaky vás mají varovat a jaká léčba je nejlepší?

Helena Singerová

11. 10. 2016 13:28
Doba čtení: 2 minuty

Křečové žíly a léčba: co všechno uhradí pojišťovna?

Léčba křečových žil se liší dle rozsahu postižení. Důležité je včasné vyšetření odborným lékařem. Jaké způsoby léčby křečových žil hradí zdravotní pojišťovna a jak je to s úhradou léků a kompresivních punčoch?

Redakce

10. 10. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Osobní tlakoměr – vhodný dárek ke čtyřicátinám

Znáte hodnoty svého krevního tlaku? Název našeho serveru napovídá ten optimální: 120 na 80. Osobní tlakoměry poslouží k domácí kontrole tlaku. Cenově se liší. Proč tomu tak je a podle čeho vybírat?

Helena Singerová

5. 9. 2016 0:00
| 1
Doba čtení: 3 minuty

Suché paty: nehezké a bolavé

Velmi častým problémem chodidel bývají suché a často popraskané paty. Co použít, škrabky, pemzy, brusky, nebo pilníky? Pomůže nejen každodenní péče, ale i citron a tvaroh.

Helena Singerová

2. 9. 2016 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Jak si správně změřit tlak

Domácí tlakoměry si pořizuje stále více lidí. Lékaři jsou za to rádi, ale varují, že ne každý ví, jak si změřit tlak správně. Jaká jsou pravidla pro měření krevního tlaku?

Redakce

20. 8. 2016 0:00
Doba čtení: 2 minuty

6 způsobů, které pomohou s patní ostruhou

Ostruhu na patní kosti okem nevidíme, ale bolí jako čert. Za vším totiž vězí kostěný výrůstek, který lze diagnostikovat na základě rentgenového vyšetření. Řekneme vám nejenom, co za tímto problémem vězí, ale také jak si pomoci svépomocí a co vás čeká u lékaře.

Lenka Zelnitiusová

9. 8. 2016 0:00
| 1
Doba čtení: 2 minuty

Černý kořen: z kostivalu se dělá mazání na namožené svaly, klouby i zlomeniny

Z kořene kostivalu si můžeme připravit či koupit velmi léčivé masti, oleje a mazání. Jelikož některé z alkaloidů, které kořen obsahuje, mají na organismus nepříznivé účinky (zejména na játra), neužívejte kořen kostivalu vnitřně!

Simona Procházková

5. 8. 2016 0:00
| 3
Doba čtení: 3 minuty

Dávkovače léků: pomocník pro seniory i na cesty

Jsou barevné, přehledné a některé dokonce zvoní. Dávkovače léků. Velká pomoc pro všechny, kteří se již ztrácejí v tom, kdy a které léky mají užívat. Případně se mohou hodit komukoli, kdo užívá více léků a vyráží na dovolenou. V čem se dávkovače léků liší?

Helena Singerová

2. 8. 2016 0:00
| 1
Doba čtení: 2 minuty
Aktualita

Online lékárna Pilulka.cz spouští unikátní službu – dovoz léků

Jste senior, máte zlomenou nohu, malé nemocné dítě nebo prostě jen kalendář nabitý od rána do večera? Nyní si můžete léky i doplňky stravy nejen objednat z domova či kanceláře, ale během krátké doby vám je tam Pilulka.cz i doručí.

Redakce

18. 5. 2016 13:31
Doba čtení: 2 minuty

Superpotraviny nejen na hubnutí

O jaké potraviny jde? Patří sem například chia semínka, kustovnice čínská neboli goji, merlík čilský – quinoa, kakaové boby, matcha čaj… Některé superpotraviny rostou běžně i u nás.

Helena Singerová

18. 4. 2016 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Hole, chodítka, vozíky… Kdy pojišťovna proplatí pomůcky pro seniory?

S věkem přicházející problémy s chůzí a rovnováhou pomáhají řešit různé pomůcky. Jak je to s jejich proplácením? Jaké pomůcky typu chodítka nebo sedačky do sprchy můžete chtít uhrazené od pojišťovny?

Redakce

11. 4. 2016 15:16
| 1
Doba čtení: 2 minuty

FOTOGALERIE: Maraton s roztroušenou sklerózou. Kdo cvičil?

Rekordních 23 měst z celé republiky i zahraničí se letos zapojilo do Maratonu s roztroušenou sklerózou. V Praze akci podpořila řada známých osobností a sportovců. Podívejte se, kdo všechno zapojil svaly.

Redakce

7. 3. 2016 12:06
Doba čtení: 1 minuta

Jak doplnit vápník bez mléka

Vápník – minerální látka, bez které se neobejdeme. Stojí na ní zejména pevnost kostí a kazivost zubů. Potřebují ji svaly včetně srdce a celá nervová soustava. Nejvíc vápníku najdeme v mléčných výrobcích. Jak ale doplňovat vápník, pokud máme alergii na mléko, případně trpíme ekzémem, který se užíváním mléčných výrobků většinou zhoršuje?

Helena Singerová

1. 3. 2016 0:00
| 2
Doba čtení: 2 minuty

Zubní protézu platí pojišťovna jednou za tři roky

Zubní náhrada není na věky. V případě poškození máte nárok na novou, ovšem v případě, že ta předchozí sloužila stanovenou dobu a nebyla poškozena např. nedbalým zacházením.

Redakce

23. 2. 2016 8:00
Doba čtení: 2 minuty

Inkontinenční pomůcky na předpis hradí pojišťovna

Mezi inkontinenční pomůcky patří především speciální pleny a vložky. Liší se podle stupně inkontinence, vložky jsou pak odlišné pro muže a pro ženy. Inkontinenční pomůcky na předpis hradí zdravotní pojišťovna, ale jen v omezeném rozsahu. Cena závisí hlavně na savosti.

Helena Singerová

15. 2. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty
Aktualita

5 mobilních aplikací pro zdraví je na měsíc zdarma

Hrozí vám demence nebo infarkt? U příležitosti Dne nemocných (11. února) si můžete na iPhone zdarma stáhnout zdravotní aplikace, které pomohou vyhodnotit riziko těchto i dalších onemocnění. Aplikace, které doposud stály 3–4 dolary, budou ke stažení bezplatně až do 11. března 2016.

Redakce

11. 2. 2016 14:48
Doba čtení: 2 minuty

Léčebny dlouhodobě nemocných: pro koho jsou a za kolik

LDN – tři písmena, pod kterými si představíme nemocniční postel, zářivky a poslední týdny života. „Eldéenky“ jsou ovšem pouze přestupní stanicí, často mezi klasickou hospitalizací a dalšími z ústavů následné péče. Nebo i návratem domů. Pro koho jsou tedy určeny, co od nich čekat a jak dlouho v nich může pacient být?

Helena Singerová

7. 1. 2016 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Jak vybavit koupelnu seniora?

Bezpečně, stačilo by říci. Pokud rekonstruujte koupelnu, myslete na to, co bude třeba za patnáct let. V koupelně seniora například nesmí být „hluché“ místo bez možnosti se někde zachytit.

Tereza Víchová

9. 11. 2015 0:00
| 1
Doba čtení: 3 minuty

10 nejprodáva­nějších produktů na kloubní výživu

Přípravky kombinují kolagen s vitamíny, minerály a dalšími látkami, které slouží jako prevence nebo výživa opotřebených kloubů.

Redakce

3. 11. 2015 9:35
Doba čtení: do minuty

Co obsahuje kloubní výživa a jak si ji vybrat

Přípravky pro kloubní výživu drží v prodejnosti mezi doplňky stravy neochvějně jedny z prvních příček. Bolestivé onemocnění kloubů – artróza – totiž postihuje čím dál více lidí nad padesát let věku. Význam mají i pro sportovce.

Tereza Víchová

3. 11. 2015 0:00
Doba čtení: 2 minuty