Hlavní navigace

První pomoc

Pro léky na benzínovou pumpu nebo do samoobsluhy

Jste na cestě a bolí vás v krku? Nebo jste zapomněli doma Kynedril a nechcete se už vracet? Některé vyhrazené léčivé přípravky jsou k dostání na benzínových pumpách. Brzy budou některé léky k dostání ve vybraných drogeriích nebo obchodech s potravinami.

Redakce

28. 7. 2016 14:00
| 1
Doba čtení: 1 minuta

Aby se děti neutopily… Křidélka jsou absolutně nevhodná

Léto, slunce a koupání. V České republice každým rokem utone okolo dvou set lidí. Stačí okamžik. Jak snížit rizika? Zejména stoprocentním dohledem a výběrem vhodných ochranných pomůcek. Podle Vodní záchranné služby to plavací kruhy a křidélka nejsou. Stále oblíbenější jsou nafukovací vesty. Je to správná volba?

Helena Singerová

4. 7. 2016 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Běžecká lékárnička: co mít s sebou při běhu?

Zejména při delších bězích hrozí zranění. Může jít o méně vážné puchýře, křeče a podvrtnutí, nebo o vážnější pády, dehydrataci až hypoglykemii. Britský Červený kříž radí, jak si v těchto situacích poradit a co mít s sebou na trati, abyste to unesli.

Helena Singerová

23. 6. 2016 0:00
| 1
Doba čtení: 3 minuty
Galerie

Fotografie z misí Lékařů bez hranic

Špatná hygiena, nedostatečné osvětlení, omezené možnosti a fronta smrtelně nemocných. Nebo operační sál v nafukovacím stanu? V takových podmínkách musejí pracovat Lékaři bez hranic. Podívejte se na jejich práci v naší fotogalerii.

Redakce

19. 6. 2016 0:00
Doba čtení: 1 minuta

Cestovní lékárnička: na co nesmíte zapomenout

Obsah cestovní lékárničky se liší zejména podle toho, kdo a kam jede a na jak dlouho. Co by nemělo chybět běžné rodině s malými dětmi na letní dovolené, ať už u moře, nebo v tuzemsku?

Helena Singerová

14. 6. 2016 0:00
| 1
Doba čtení: 4 minuty

5 triků, jak zastavit krvácení po holení

Ten, kdo místo strojku používá žiletky, nebo dokonce břitvu, jistě se někdy pořezal. Ranky jsou nejčastěji malé a nepotřebují ošetřit. Co ale dělat v případě, kdy rána krvácí trochu víc?

Helena Singerová

20. 5. 2016 0:00
| 1
Doba čtení: 2 minuty

10 nej dezinfekcí na rány: vede „starý dobrý“ peroxid

Jaké jsou nejžádanější dezinfekční prostředky na zranění?

Redakce

15. 5. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Ošetření odřeného kolena: kdy je třeba dezinfekce a jaká

Stačí vteřina a dojde k lehkému zranění. Odřená kolena nebo i jiné části těla k jaru a létu patří. Jak ránu očistit a čím ji ošetřit?

Helena Singerová

12. 5. 2016 0:00
| 2
Doba čtení: 2 minuty

Co potřebujete k vyndání klíštěte?

Našli jste si klíště a říkáte si, co teď s ním? Nejprve je potřeba místo dezinfikovat, poté klíště opatrně vytáhněte a následně je potřeba kůži ošetřit. V lékárně si můžete zakoupit dezinfekci, speciální pinzety i přípravky k rychlému hojení. Případně celé sady.

Helena Singerová

6. 5. 2016 0:00
| 1
Doba čtení: 2 minuty
Galerie

Fotogalerie: Nebezpečné hračky

Česká obchodní inspekce průběžně monitoruje distribuční řetězce hraček a v poslední době opět odhalila takové, které jsou pro děti nebezpečné. Děti se při hraní mohou vážně zranit, udusit, uškrtit, nebo třeba popálit. Pokud máte doma nějakou hračku z naší fotogalerie, nebojte se ji vrátit obchodníkovi, případně vyhodit. Dětem ji na hraní raději nenechávejte.

Redakce

28. 2. 2016 17:00
| 2
Doba čtení: 1 minuta

10 nejprodáva­nějších homeopatik

Podle některých lékařů homeopatie snižuje nutnost podávání běžných léků. Jaká homeopatika jsou nejprodávanější?

Redakce

3. 2. 2016 0:00
| 2
Doba čtení: 6 minut

Homeopatická lékárnička: co mít doma po ruce?

U homeopatie je důležité včasné podání léku. Jaké mít doma vždy po ruce pro případ první pomoci?

Helena Singerová

3. 2. 2016 0:00
Doba čtení: 6 minut

Ochrana zdraví při lyžování: tvrdý, nebo měkký páteřák?

Na ochrannou helmu si již zvykla většina lyžařů a snowboardistů. Kolik z nich si chrání i páteř pomocí tzv. páteřáků, se můžeme jen dohadovat. Nicméně z pultů sportovních a specializovaných obchodů mizí. K sehnání jsou dva typy: tvrdý a měkký. Jaký je v nich rozdíl?

Helena Singerová

26. 1. 2016 0:00
Doba čtení: 1 minuta

10 nejprodáva­nějších produktů na drobné popáleniny

Těžké popáleniny patří do rukou lékaře, s těmi lehčími si poradíme sami. I u drobných popálenin je třeba jednat rychle. Jaké prostředky můžete mít doma po ruce?

Redakce

4. 12. 2015 0:00
| 2
Doba čtení: 4 minuty

Co mít doma po ruce pro případ lehké popáleniny

V domácích lékárničkách míváme léky proti kašli, horečkám a bolestem. Neměli bychom ovšem zapomínat na léčivé prostředky při popálení prvního stupně nebo opaření, kdy jde skutečně o čas. Můžeme tak předejít vzniku puchýřů nebo následných jizev.

Helena Singerová

4. 12. 2015 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Krvácení z nosu můžete zastavit rychle

Krvácení z nosu je většinou spíš nepříjemné než ohrožující. Zásadní je ale správný přístup a výběr možných prostředků k pomoci – ty umí krvácení zastavit téměř okamžitě.

Tereza Víchová

14. 10. 2015 0:00
| 1
Doba čtení: 2 minuty

Puchýř propíchnout. A co pak?

Nevhodná obuv a pár desítek minut stačí k vytvoření tlakového puchýře. Malá nepříjemnost může bez správné péče znepříjemnit chůzi třeba i na týden. Jak se nejlépe postarat o drobné zranění a regeneraci kůže?

Tereza Víchová

8. 10. 2015 0:00
| 1
Doba čtení: 3 minuty
Test

Test náplastí: která skutečně drží?

Vybrat ze stovek různých náplastí takovou, která drží, je úkol nadlidský. My jsme se o to pokusili. Na vlastním těle jsme vyzkoušeli různé náplasti. Která drží nejlépe?

Kateřina Čepelíková

30. 9. 2015 0:00
Doba čtení: 5 minut