Hlavní navigace

Kůže

Kůže je největším orgánem lidského tělam. Má zejména ochrannou a senzorickou (například upozorní na bolesti, nebo změnu teploty) funkci. 

Kůže je složena ze tří hlavních částí: 

  • Pokožka 
  • Škára
  • Podkožní vazivo

Co udělat proti popraskaným rtům? Některé balzámy stav zhoršují

Začalo období suchých rtů. Zejména chlad a mráz nás nutí natírat si rty stále častěji nejrůznějšími balzámy a jeleními loji. Některé balzámy stav paradoxně zhoršují. Co udělat proti popraskaným rtům? Pomůže například i jídelníček.

Helena Singerová

28. 11. 2016 0:00
Doba čtení: 2 minuty

dTest: Levný, nebo dražší hydratační krém?

Hydratační krémy patří mezi stálice reklamních předělů v televizi, městských poutačů i stránek časopisů. Co je pravdy na hydratačních schopnostech drahých výrobků a jak obstály ve srovnání s těmi za zlomek ceny, zjišťoval dTest v testu 18 denních hydratačních krémů.

Redakce

16. 11. 2016 11:32
Doba čtení: 2 minuty

Je mnoho možností, jak se zbavit akné

Pupínky na obličeji, zádech nebo dekoltu jsou jedním ze znaků puberty. Můžeme se s nimi setkat ale i v dospělosti. Jak a čím pečovat o problematickou pleť? Při mírných projevech můžete vyzkoušet i některé „babské rady“.

Helena Singerová

27. 10. 2016 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Recepty z vína: léčivá jsou jadérka i listy

Hroznové víno má výrazné antioxidační účinky, léčí oční choroby, křečové žíly nebo i kožní onemocnění. Prospěšné jsou jak samotné plody včetně slupek a jadérek, tak i odvary z listí vinné révy.

Helena Singerová

25. 10. 2016 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Krevní ztráty, laktace, deprese… po porodu pomůže homeopatie

Krevní ztráty a hojení, podpora laktace nebo poporodní blues. Na ženu v šestinedělí čeká řada zdravotních potíží. Vzhledem k tomu, že i pro kojící ženu jsou mnohé léky zapovězené, může pomoci třeba homeopatie.

Helena Singerová

19. 10. 2016 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Stařeckých skvrn se můžete zbavit. Metod je mnoho

Obličej, ruce nebo dekolt posetý hnědými skvrnami. Říká se jim také „stařecké“. Přitom se objevují již od 40. roku věku. Hlavním viníkem je čas a slunce, ale to už zpět nevezmete. Jak se jich zbavit?

Helena Singerová

17. 10. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Zázrak ze smetiště: co léčí obyčejný lopuch

Kořen lopuchu většího je nejléčivější částí tohoto plevele. Rostlině se daří na pustých místech, kolem cest a luk. Roste i na smetištích. Kořeny jsou přitom nejenom jedlé, ale dokonce velmi léčivé. Máme pro vás lopuchové receptury.

Simona Procházková

23. 9. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Plenková dermatitida aneb opruzený zadeček

Jedním z nejčastějších kožních problémů kojenců je plenková dermatitida. Jak o pokožku miminka pečovat preventivně a čím podrážděný zadeček léčit?

Helena Singerová

9. 9. 2016 0:00
| 2
Doba čtení: 2 minuty

Sléz – recepty proti kašli, na ekzém i akné

Květy, nať a listy slézu jsou cenným zdrojem slizů, tříslovin a vitamínů. Proto se využívají k léčebným účelům, můžete si z nich připravit čaje, které oceníte třeba při chrapotu, nebo obklady či tonikum na problematickou pokožku s ekzémem, lupénkou či akné.

Simona Procházková

6. 9. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Suché paty: nehezké a bolavé

Velmi častým problémem chodidel bývají suché a často popraskané paty. Co použít, škrabky, pemzy, brusky, nebo pilníky? Pomůže nejen každodenní péče, ale i citron a tvaroh.

Helena Singerová

2. 9. 2016 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Rady, jak dát sbohem pigmentovým skvrnám

Pigmentové skvrny umí potrápit právě teď v létě, kdy je sluníčko agresivnější a my jezdíme nachytat bronz k moři, což se může projevit jejich přítomností v hojném zastoupení. Jak nad nimi vyzrát? A jde to vůbec? Nezoufejte, od toho jsme tady my s SOS tipy!

Lenka Zelnitiusová

12. 8. 2016 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Jak vyzrát nad popálením medúzou či bodlinami od mořského ježka? Víme!

Cachtání v mořských vlnách spolu se šnorchlováním patří k nejoblíbenějším letním kratochvílím. V případě, že vás při bezstarostném dovádění v moři požahá medúza nebo bolestivě došlápnete na mořského ježka, máme pro vás tipy, jak na tyto vodní nástrahy vyzrát a zažehnat komplikace ještě dřív, než vám zkazí celou dovolenou.

Lenka Zelnitiusová

4. 8. 2016 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Prodlužte si opálení – jídlem

Léto, slunce a krásná bronzová pleť. Betakaroten má blahodárné účinky na pokožku, která díky němu vydrží déle opálená. Kde všude jej najedeme a jaké další vitaminy a minerály mají podobné účinky?

Helena Singerová

27. 7. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty
Aktualita

Otestujte klíště na boreliózu z pohodlí domova

Chcete mít jistotu, zda není vaše klíště infikované? Můžete jej poslat do laboratoře, nebo otestovat z pohodlí domova. Novinkou je domácí test Borélie z klíštěte, který pomáhá včas odhalit riziko lymské boreliózy po napadnutí klíštětem.

Redakce

26. 7. 2016 17:56
Doba čtení: 2 minuty

Zbavte se zápachu a pocení nohou

Zapáchající nohy. Není to sice jen letní problém, ale v teplých měsících nás víc trápí. Jak se zápachu nohou zbavit, nebo jej alespoň zmírnit, když pravidelná hygiena nestačí?

Helena Singerová

22. 7. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Co dělat, když slunce bylo moc a máte úpal či úžeh

Zůstali jste déle na sluníčku a to napáchalo nejenom škody v rámci spálené pokožky, ale cítíte také symptomy, jako je nevolnost, malátnost a bolest hlavy? Poradíme vám účinnou pomoc.

Lenka Zelnitiusová

21. 7. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Co dělat při spálení? A ještě lépe – jak mu příště předejít?

Slunce svítí, moře nebo hladina rybníku lákají k osvěžení a riziko spálení se navyšuje. Abyste se opálili zdravě a bez rizika, máme pro vás několik tipů. Bronzový nádech tělu sluší jenom za předpokladu, že je o pokožku postaráno nejen před působením slunečních paprsků, ale i bezprostředně po opalování. Jedině tak se vyhnete bolestivému spálení, puchýřkům a odlupující se kůži.

Lenka Zelnitiusová

11. 7. 2016 0:00
Doba čtení: 2 minuty

3 tipy lékaře: Prevence proti vráskám

Po třicátém roce věku začíná pleť pomalu stárnout. Pokožka obličeje ztrácí svou hydrataci, pružnost, pevnost a začínají se tvořit drobné vrásky, které se postupně prohlubují. Co s tím?

Jitka Chaloupecká

9. 7. 2016 0:00
Doba čtení: 1 minuta

Tip lékaře: Co se skvrnami od slunce v dekoltu

Ženy při opalování podceňují ochranu dekoltu, přitom ten to většinou „odnese“ při slunění nejvíce. Kožní lékařka vysvětlí, proč je třeba oblast výstřihu chránit a jak lze řešit následky v podobě nevzhledných pigmentových skvrn.

Jitka Chaloupecká

2. 7. 2016 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Pcháč oset: bodlák na bolavé klouby i proti plísním

Pcháč oset je známý spíše jako běžný plevel nebo záhadný termín z křížovky než léčivá bylina. Rozšířený bodlák najdete v lékárnách jen výjimečně. Přitom zatočí s revmatismem, artrózou i kožními plísněmi. Připravte si vlastní lék.

Simona Procházková

30. 6. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Přírodní repelenty: účinná alternativa k chemii

Nejpoužívanější složkou v repelentech proti hmyzu je diethyltoluamid (DEET). Důvod je jednoduchý: obstojí i v extrémních podmínkách. Je to však pesticid. Proto se do popředí dostávají šetrné přírodní repelenty. Seženete v lékárnách, ale některé si můžeme vyrobit i doma.

Helena Singerová

28. 6. 2016 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Aktivita klíšťat tento týden klesne o jeden stupeň

Pokud jste minulý týden vyrazili do lesa, pravděpodobně jste pak strávili večer s pinzetou v ruce. Klíšťata jsou tyto dny velmi aktivní a některá odolávají i silným repelentům. Podívejte se, jaká bude jejich aktivita tento týden.

Redakce

27. 6. 2016 14:48
Doba čtení: 1 minuta

Trápí vás lupy? Máme tipy, jak se jim vyhnout

Lupy patří mezi časté nepřátele, které sužují pokožku hlavy a poté viditelně ulpívají ve vlasech a následně zasypávají ramena. Pokud vám odlupující šupinky kůže znesnadňují život, což je v dnešní době velmi častým jevem, nemusíte si hned zoufat.

Lenka Zelnitiusová

27. 6. 2016 0:00
| 1
Doba čtení: 2 minuty

Opalovací krémy pro děti jsou „jiné“

Nabídka opalovacích krémů je široká – od množství značek přes ochranné faktory. Často vedle sebe vidíme opalovací krémy pro dospělé, které slibují co největší šetrnost k pokožce, a vedle nich, o několik desítek korun dražší, krémy pro děti. V čem je dětská kůže jiná a čím se liší dětské krémy mezi sebou?

Helena Singerová

24. 6. 2016 0:00
| 1
Doba čtení: 1 minuta

10 nejprodáva­nějších repelentů

Přípravky proti bodavému hmyzu. Jaké jsou nejprodávanější?

Redakce

22. 6. 2016 8:00
Doba čtení: 3 minuty

Radiofrekvencí proti vráskám

Neinvazivní ošetření kůže přístrojem Thermage CPT zažívá boom. V současné době je považováno za nejlepší volbu pro zlepšení povolené nebo vrásčité kůže. Po něm je na řadě už jen skalpel. Kolik za mladší vzhled zaplatíte a po jaké době se kůže vrátí zpět?

Helena Singerová

21. 6. 2016 0:00
| 6
Doba čtení: 3 minuty
Aktualita

Klíšťata: stále velké riziko

Z aktuální předpovědi aktivity klíšťat plynou doporučení pro tento týden: použití repelentu, nesedat a nelehat v porostech, dále nevstupovat do křovin a bylinné vegetace zejména na okraji lesa, na okraji vodních toků a listnatého mlází.

Redakce

20. 6. 2016 15:15
Doba čtení: 1 minuta

6 hmyzích otázek a odpovědí

Venku to bzučí, na kůži se objevují první letošní pupínky, a kdo byl v lese nebo na louce, mohl se setkat s klíštětem. Hmyzí sezona je v plném proudu. Nabízí se několik hmyzích otázek. Například proč létají komáři jen v noci, kdy je vosí bodnutí nejbolestivější nebo co dělají klíšťata v zimě?

Redakce

16. 6. 2016 7:00
Doba čtení: 2 minuty

Kopřivka je vlastně alergická reakce. Co s ní?

Kopřivka patří mezi dvacet nejčastějších kožních chorob. Odhaduje se, že alespoň jednou v životě se s ní setká až třetina populace. Název „kopřivka“ vznikl z typické kožní reakce, ke které dojde v místě kontaktu kůže s kopřivou.

Helena Singerová

16. 6. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Krémy, nebo spreje na opalování? Toto je 10 nejžádanějších

Vyzkoušené a ověřené, takové jsou nejprodávanější přípravky na opalování. Které to jsou?

Redakce

15. 6. 2016 0:00
Doba čtení: 4 minuty