Hlavní navigace

Děti

7 pomocníků proti kolice u miminek

Novorozenec propláče celou noc, někdy i celý den. Nechce jíst, chce jen klid. Na vině je nadýmání a s ním spojené bolesti břicha. Slovo „kolika“ skloňují všichni rodiče novorozenců. Pomáhají masti, kapky, čaje nebo masáže.

Helena Singerová

15. 12. 2016 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Bolavé bradavky při kojení. Co pomůže?

Kojení by nemělo být bolavé, říkají laktační poradkyně. Někdy ale je a bolest může být nesnesitelná. Jak jí předcházet a jak se jí zbavit?

Helena Singerová

12. 12. 2016 0:00
Doba čtení: 1 minuta

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Sychravé studené počasí nahrává virózám. Když se k tomu připočte dětský kolektiv, který je rájem pro šíření nejrůznějších infekčních onemocnění, dostává imunitní systém řádně zabrat a nemoc může propuknout snáz. Jedním z nejdůležitějších orgánů pro budování imunity je střevo. Upravte jídelníček a těšte se ze zdravého potomka.

Helena Singerová

6. 12. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Zánět středního ucha: teplý, nebo studený obklad?

Velmi časté a bolestivé onemocnění malých dětí. Neléčený zánět středního ucha může vést ke komplikacím. Dítěti ulevíme jak léky, tak bylinkami. Pomůže například i obklad: teplý, nebo studený?

Helena Singerová

5. 12. 2016 0:00
| 3
Doba čtení: 2 minuty

Jak zvládat onemocnění horních cest dýchacích u nejmenších?

Malé děti onemocní dle statistik až 12× ročně. Diagnóza většinou zní akutní zánět horních cest dýchacích nebo akutní bronchitida. Léčbu můžete zvládnout i bez zbytečné chemie.

Redakce

30. 11. 2016 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Bylinky pro děti: první pomoc v době zimních nemocí

Bylinky mohou být skvělým doplněním, nebo dokonce alternativou k léčbě běžných zimních viróz. Jak malé děti mohou bylinky užívat a které jim pomůžou při rýmě, kašli nebo chřipce?

Helena Singerová

1. 11. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Jak se pozná autista?

Vrozená porucha některých mozkových funkcí děsí nejednoho rodiče a možná i vy jste si položili otázku: „Není moje dítě autista?“ Co by vás mělo varovat?

Redakce

27. 10. 2016 8:15
Doba čtení: 2 minuty

Jak nosit dítě v zimě?

Nošení dětí v šátku nebo ergonomickém nosítku není jen letní záležitostí. Mnoho rodičů nosí i zimě. Nošení přinášení mnoho výhod, kterých se nechtějí vzdát ani během chladnějších měsíců. Jak na to, aby nemrzlo ani dítě, ani dospělý?

Redakce

24. 10. 2016 10:40
Doba čtení: 1 minuta

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Autista se chová „jinak“ a rodiče často nevědí, jak na chování svého dítěte reagovat. Nevědí, jak s ním pracovat. Nerozumí nemoci. Do českého jazyka se překládá multimediální výukový manuál, který vznikl na vědeckých podkladech. Jak rodičům pomůže?

Helena Singerová

18. 10. 2016 0:00
Doba čtení: 2 minuty
Aktualita

Novinky ve vyhlášce o preventivních prohlídkách: přibyla vyšetření

Vyhláška o preventivních prohlídkách prochází změnami. Rozšiřuje se například škála vyšetření, která by měl lékař pacientovi udělat. O jaké změny půjde?

Redakce

17. 10. 2016 10:54
Doba čtení: 3 minuty

Tipy dětského psychologa: Jak zvládnout školku

Pláče vám dítě ve školce nebo do ní nechce chodit? Jak mu to ulehčit a hlavně, jak se slziček a křiku zbavit? S přípravou na školku je potřeba začít mnohem dřív než 1. září.

Helena Singerová

19. 9. 2016 0:00
Doba čtení: 5 minut

Kde vzít vitamin D? Vigantol a jeho alternativy

Pediatři miminkům předepisují Vigantol coby zdroj potřebného vitaminu D. Někteří rodiče s ním nejsou spokojeni a dávají mu za vinu bolesti břicha a neklid svých novorozenců. Je k tomuto léku alternativa?

Helena Singerová

12. 9. 2016 0:00
| 5
Doba čtení: 2 minuty

Plenková dermatitida aneb opruzený zadeček

Jedním z nejčastějších kožních problémů kojenců je plenková dermatitida. Jak o pokožku miminka pečovat preventivně a čím podrážděný zadeček léčit?

Helena Singerová

9. 9. 2016 0:00
| 2
Doba čtení: 2 minuty

Děti a zdravé oči: jak začít nový školní rok se správnými návyky

Po prázdninách přichází podzim, škola a s nimi i zvýšená zátěž pro oči. Co mohou rodiče udělat pro to, aby se dětem oči zbytečně nekazily?

Redakce

1. 9. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Nejen maliny! Nejléčivější částí maliníku jsou listy a větvičky

V lese sbíráme maliny jen tak pro chuť, listy a větvičky z maliníků přitom můžeme využít i na přípravu léčivých čajů, například pro těhotné ženy a po porodu. Čaje z maliníku jsou vhodné pro všechny včetně malých dětí, řadu jich koupíte i v lékárně.

Simona Procházková

11. 8. 2016 0:00
| 3
Doba čtení: 2 minuty

Nosítka a ergonomická nosítka: v čem je rozdíl a která jsou pro děti nevhodná

Nošení dětí je praktické a získává si stále větší oblibu. Na českém trhu naleznete velké množství nosítek, ale jen některá splňují základní předpoklady pro ergonomické nošení. Od kolika let jsou nosítka vhodná a podle čeho je vybírat, aby byla pohodlná a abychom dětem neublížili?

Helena Singerová

8. 8. 2016 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Úraz nebo bolest zubu během dovolené? Co můžete udělat

Jak zachránit zub, když přijde k úrazu? Podle zkušeností Jakuba Váši z Dentální kliniky Jan Stuchlík přichází kvůli úrazu zubu zhruba třetina všech dětských pacientů. A co dělat, když zuby začnou bolet během dovolené a váš zubař je tisíce kilometrů daleko?

Jakub Váša

3. 8. 2016 0:00
Doba čtení: 5 minut

Noční počůrávání: enuréza aneb když má dítě mokrou postel

Do pěti let věku je noční pomočování dětí v pořádku. Později už by se mělo začít s léčbou. Co od lékaře očekávat, jaká jsou režimová opatření a pomůže případně nějaký volně prodejný lék?

Helena Singerová

29. 7. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Děti na dovolené: 10 věcí, na které byste neměli zapomenout

Kromě potřebného vybavení cestovní lékárničky byste si měli na cesty přibalit i přípravky pro dětskou hygienu.

Redakce

17. 7. 2016 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Aby se děti neutopily… Křidélka jsou absolutně nevhodná

Léto, slunce a koupání. V České republice každým rokem utone okolo dvou set lidí. Stačí okamžik. Jak snížit rizika? Zejména stoprocentním dohledem a výběrem vhodných ochranných pomůcek. Podle Vodní záchranné služby to plavací kruhy a křidélka nejsou. Stále oblíbenější jsou nafukovací vesty. Je to správná volba?

Helena Singerová

4. 7. 2016 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Výhody a nevýhody plastové sádry

Zlomená ruka nebo noha a léto před námi. Možná se vyplatí pořídit si odlehčenou sádru. Jaká má omezení, můžeme se s ní například koupat? A kolik za ni zaplatíme?

Helena Singerová

1. 7. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Opalovací krémy pro děti jsou „jiné“

Nabídka opalovacích krémů je široká – od množství značek přes ochranné faktory. Často vedle sebe vidíme opalovací krémy pro dospělé, které slibují co největší šetrnost k pokožce, a vedle nich, o několik desítek korun dražší, krémy pro děti. V čem je dětská kůže jiná a čím se liší dětské krémy mezi sebou?

Helena Singerová

24. 6. 2016 0:00
| 1
Doba čtení: 1 minuta

Cestovní nevolnost. Co pomůže před i během jízdy?

Auto se natřásá a žaludek odpovídá. Většina dětí si postupně na jízdu autem zvykne, někomu však nevolnosti vydrží do dospělosti. Jak předcházet nevolnostem při cestování a co dělat, když to na nás přijde?

Helena Singerová

20. 6. 2016 0:00
| 1
Doba čtení: 2 minuty

5 mobilních aplikací, co vám pohlídají zdraví

V době chytrých telefonů a promyšlených aplikací je život v mnohém snazší. Chytlavé hry nás zabaví v čekárně u doktora, zatímco aplikace pohlídají pitný režim, zdravé opálení, menstruační cyklus nebo počet kalorií, které spálíte při běhu. A to nejlepší na konec, jsou zdarma.

Lenka Zelnitiusová

2. 6. 2016 0:00
| 1
Doba čtení: 2 minuty
Rozhovor

Horečka u dětí: kdy ji srážet a kdy je čas na léky?

Kdy přistupujeme u dětí ke srážení horečky? Jsou jiné možnosti než léky? Za jak dlouho po odeznění horečky můžeme jít s dítětem ven? A co naopak dělat při příliš nízké teplotě u dítěte? V otázkách ohledně tělesné teploty u dětí poradí dětská lékařka Jana Bíbová.

Veronika Řeháková

31. 5. 2016 0:00
Doba čtení: 6 minut
Aktualita

Online lékárna Pilulka.cz spouští unikátní službu – dovoz léků

Jste senior, máte zlomenou nohu, malé nemocné dítě nebo prostě jen kalendář nabitý od rána do večera? Nyní si můžete léky i doplňky stravy nejen objednat z domova či kanceláře, ale během krátké doby vám je tam Pilulka.cz i doručí.

Redakce

18. 5. 2016 13:31
Doba čtení: 2 minuty

10 nej dezinfekcí na rány: vede „starý dobrý“ peroxid

Jaké jsou nejžádanější dezinfekční prostředky na zranění?

Redakce

15. 5. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Všechno, co potřebujete vědět o trhání mléčných zubů u dětí

Osm jednoduchých otázek, které si položil asi každý rodič malého dítěte. Mají mléčné zuby kořeny? Mají se mléčné zuby trhat? Jak správně vytrhnout doma mléčný zub? Co když zoubky rostou ve dvou řadách… Zubní lékařka objasní, jak se věci mají.

Lenka Krbcová

13. 5. 2016 0:00
| 2
Doba čtení: 4 minuty

Ošetření odřeného kolena: kdy je třeba dezinfekce a jaká

Stačí vteřina a dojde k lehkému zranění. Odřená kolena nebo i jiné části těla k jaru a létu patří. Jak ránu očistit a čím ji ošetřit?

Helena Singerová

12. 5. 2016 0:00
| 2
Doba čtení: 2 minuty

Co potřebujete k vyndání klíštěte?

Našli jste si klíště a říkáte si, co teď s ním? Nejprve je potřeba místo dezinfikovat, poté klíště opatrně vytáhněte a následně je potřeba kůži ošetřit. V lékárně si můžete zakoupit dezinfekci, speciální pinzety i přípravky k rychlému hojení. Případně celé sady.

Helena Singerová

6. 5. 2016 0:00
| 1
Doba čtení: 2 minuty