Hlavní navigace

Byliny

Byliny, respektive léčivé byliny, jsou rostliny, které obsahuje účinné látky. Příznivě ovlivňují stav organismu.

Léčba pomocí rostlin se nazývá fytoterapie. K léčení jsou užívány tzv. drogy, což je označení pro určitou část rostliny.

Zdroj: Wikipedie.cz

Konopím proti roztroušené skleróze

Tisíce lidí trpí v Česku roztroušenou sklerózou a na léčbu dlouho čekají, týdny, ale někteří i měsíce. Proto si lidé snaží všemožně pomoci.

Lenka Čejková

10. 1. 2017 10:29
| 1
Doba čtení: 4 minuty

Jmelí je více léčivé než jedovaté

Tradiční vánoční rostlinka, která má mít kouzelnou moc: přinášet štěstí a plodnost. Traduje se, že je jedovaté. Málokdo ale ví, že je to spíše léčivka. Používáme ji k omývání nohou při křečových žilách. Rovněž bývá součástí čajů na snížení krevního tlaku nebo cholesterolu.

Helena Singerová

8. 12. 2016 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Udělejte si čas na nemoc a uzdravení

Nemoc je signál, že máme zpomalit. Lépe zastavit. Dopřejte nemoci čas a organismu uzdravení. Vyplatí se to. Jak vypadá ideální rekonvalescence? Pomůže například úprava jídelníčku, aromaterapie nebo homeopatie.

Helena Singerová

16. 11. 2016 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Léčivý relax: velký přehled koupelových olejů

Samotná koupel v teplé až horké vodě je značně relaxační. Pokud nahradíte světlo svíčkami, bude to téměř dokonalé. Uspokojte i další smysl – čich – a přidejte si do koupele vonné oleje. Vybírat můžete podle nálady nebo i zdravotních potíží, kdy se účinné látky vstřebávají do pokožky již během relaxace.

Helena Singerová

15. 11. 2016 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Eleuterokok ostnitý: sibiřský ženšen zlepšuje kondici

Kořenu eleuterokoku se říká sibiřský ženšen. Stejně jako kořen ženšenu má silné léčivé účinky. Užívá se k posílení tělesné i duševní kondice a přirozenému posílení obranných funkcí organizmu.

Simona Procházková

30. 9. 2016 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Ženšen a jeho účinky: kořen z tajgy je silný antioxidant

Ženšenu se říká všehoj, přesněji všehoj léčivý, a to z dobrého důvodu. Je doslova nabitý léčivými látkami. Nejhodnotnější částí ženšenu je kořen, který má vliv na imunitní systém. Můžete ho koupit v bylinkářství a připravit si z něj domácí kapičky.

Simona Procházková

27. 9. 2016 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Zázrak ze smetiště: co léčí obyčejný lopuch

Kořen lopuchu většího je nejléčivější částí tohoto plevele. Rostlině se daří na pustých místech, kolem cest a luk. Roste i na smetištích. Kořeny jsou přitom nejenom jedlé, ale dokonce velmi léčivé. Máme pro vás lopuchové receptury.

Simona Procházková

23. 9. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Lékořice obsahuje látku padesátkrát sladší než cukr

Kořenu lékořice se přezdívá sladké dřevo a patří k nejznámějším přírodním drogám. Je hojně užívaný jak v lidovém léčitelství, tak v klasické medicíně. Často se využívá jeho schopnost rozpouštět hleny. Lékořice se však nesmí nadužívat a není vhodná v těhotenství.

Simona Procházková

20. 9. 2016 0:00
| 1
Doba čtení: 2 minuty

Ginkgo biloba: 3 tipy, jak využít listy jinanu

Jinan dvoulaločný neboli ginkgo biloba má své místo v tradičním léčitelství i přípravcích moderní farmacie. Od května do září si můžete natrhat listy a připravit vlastní kapičky.

Simona Procházková

15. 9. 2016 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Jaké bylině patří tento léčivý kořen?

Horská bylina ukrývá to nejcennější pod zemí. Z hořce žlutého se k léčbě používá kořen. Musíte ale počkat pět let a rostlinu si navíc sami vypěstovat nebo koupit v bylinkářství. Volně rostoucí je totiž chráněná.

Simona Procházková

13. 9. 2016 0:00
| 2
Doba čtení: 2 minuty

Kořen kozlíku lékařského nevoní, ale v čaji se to ztratí

Kořen je nejléčivější částí kozlíku. Má celkem nepříjemné aroma, které ale v hotovém čaji či kapkách není příliš znát. Kozlík lékařský uklidňuje, působí jako mírné sedativum, pomáhá při nespavosti. A to ještě není všechno.

Simona Procházková

8. 9. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Sléz – recepty proti kašli, na ekzém i akné

Květy, nať a listy slézu jsou cenným zdrojem slizů, tříslovin a vitamínů. Proto se využívají k léčebným účelům, můžete si z nich připravit čaje, které oceníte třeba při chrapotu, nebo obklady či tonikum na problematickou pokožku s ekzémem, lupénkou či akné.

Simona Procházková

6. 9. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Přírodní pomoc na bolavé zuby a dásně

Velmi důležité jsou kvalitní stravovací návyky a dostatečný přísun vitamínů a minerálních látek. Vysoká spotřeba bílého rafinovaného cukru a bílé mouky je velkým problémem jak pro celý organismus, tak pro dásně a zuby. Čím si můžeme pomoci při akutních potížích?

Simona Procházková

31. 8. 2016 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Smetánka lékařská: jak využít kořen pampelišky

Nejléčivější částí pampelišky neboli smetánky lékařské je kořen, používají se i listy a květy. U nás se používá jako léčivka, ale například ve Francii jako salátová rostlina.

Simona Procházková

29. 8. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Leuzea, parcha, maralí kořen: něco pro dobrý sex

Skvělá léčivka má tři jména a mnoho léčivých účinků. Tím nejpikantnějším je podpora sexuálního života, parcha totiž léčí impotenci a funguje i jako přírodní afrodiziakum. Maralí kořen v kombinaci s ženskými léčivkami můžeme používat při léčbě neplodnosti. U mužů zvyšuje počet a kvalitu spermií.

Simona Procházková

25. 8. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Využijte léčivé vlastnosti měsíčku

Měsíček lékařský je léčivka s nádherným žlutooranžovým květem. Ve zplaněné formě ji můžeme najít i ve volné přírodě, obvykle se však pěstuje.

Simona Procházková

23. 8. 2016 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Ostružiník: hledejte křovitý a uvařte si čaj

Z ostružiníku si můžete užít ještě něco víc než báječnou chuť ostružin. Nejléčivější částí rostliny jsou kromě plodů i listy. Můžeme je používat čerstvé, usušit je, naložit do alkoholu či vína. Řekneme vám jak.

Simona Procházková

18. 8. 2016 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Nejen maliny! Nejléčivější částí maliníku jsou listy a větvičky

V lese sbíráme maliny jen tak pro chuť, listy a větvičky z maliníků přitom můžeme využít i na přípravu léčivých čajů, například pro těhotné ženy a po porodu. Čaje z maliníku jsou vhodné pro všechny včetně malých dětí, řadu jich koupíte i v lékárně.

Simona Procházková

11. 8. 2016 0:00
| 3
Doba čtení: 2 minuty

Černý kořen: z kostivalu se dělá mazání na namožené svaly, klouby i zlomeniny

Z kořene kostivalu si můžeme připravit či koupit velmi léčivé masti, oleje a mazání. Jelikož některé z alkaloidů, které kořen obsahuje, mají na organismus nepříznivé účinky (zejména na játra), neužívejte kořen kostivalu vnitřně!

Simona Procházková

5. 8. 2016 0:00
| 3
Doba čtení: 3 minuty

Kopřiva: recept na čaj je klasika

Kopřiva dvoudomá má skutečně rozmanité léčivé účinky. Najdeme ji v mnoha přípravcích z lékárny, tradiční je kopřivový čaj z čerstvé nebo sušené kopřivy. Zkuste recepty pro zdraví i tipy na kosmetiku.

Simona Procházková

28. 7. 2016 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Světlík je dobrý na oči. Pomáhá při alergii i zánětu spojivek

Světlík je především oční léčivkou. Pomáhá při alergických očních reakcích, zánětech spojivek i víček, světloplachosti. Sušený se používá na kašel a chrapot. Můžeme ho podávat i jako posilující lék při celkové přepracovanosti.

Simona Procházková

26. 7. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Řepík má protizánětlivé účinky a detoxikuje

Řepík lékařský najdete v různých čajových směsích, ale také v zubních pastách a gelech na dásně. Pomáhá totiž při zánětlivých procesech v dutině ústní a krku, ale rovněž při žlučníkových obtížích. Doporučuje se také při detoxikaci.

Simona Procházková

19. 7. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Co dovede divizna? Rozpouští hleny

Divizna velkokvětá je nejen nádherná bylina, ale také méně známá léčivka. Právě teď si ji můžete natrhat, poradíme vám, jak ji připravit. Máme pro vás i tipy „bez práce“. Květy divizny totiž můžete koupit již nasušené v lékárně nebo rovnou v bylinných směsích.

Simona Procházková

12. 7. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Léčivý jahodník: Lesní jahůdky jinak, než je znáte

Jahodník je hojně rozšířená bylinka s léčivým efektem. Můžeme si z ní snadno připravit domácí čaj, kapičky či obklad nebo si vybrat z celkem pestré nabídky bylinných produktů z lékárny, které jahodník obsahují.

Simona Procházková

7. 7. 2016 0:00
| 2
Doba čtení: 3 minuty

Pcháč oset: bodlák na bolavé klouby i proti plísním

Pcháč oset je známý spíše jako běžný plevel nebo záhadný termín z křížovky než léčivá bylina. Rozšířený bodlák najdete v lékárnách jen výjimečně. Přitom zatočí s revmatismem, artrózou i kožními plísněmi. Připravte si vlastní lék.

Simona Procházková

30. 6. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Přírodní repelenty: účinná alternativa k chemii

Nejpoužívanější složkou v repelentech proti hmyzu je diethyltoluamid (DEET). Důvod je jednoduchý: obstojí i v extrémních podmínkách. Je to však pesticid. Proto se do popředí dostávají šetrné přírodní repelenty. Seženete v lékárnách, ale některé si můžeme vyrobit i doma.

Helena Singerová

28. 6. 2016 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Echinacea – léčivka indiány milovaná

Rudé tváře v Severní Americe si echinaceu, neboli střapatku nachovou, dlouhou dobu střežili jako poklad výhradně a jenom pro sebe. Během 19. století se však dostala i k nám do Evropy a pro skvělé účinky, které má na lidský organismus, jsme její síle propadli a zůstali jí věrní. Prozradíme vám, s čím si echinacea více než rozumí a také v jakých preparátech ji najdete.

Lenka Zelnitiusová

22. 6. 2016 0:00
Doba čtení: 2 minuty

4 přírodní pomocníci při hubnutí

S redukcí váhy nám mohou pomoci i bylinky. Samozřejmě bez komplexního přístupu, změny stravovacích návyků a přiměřeného pohybu to nepůjde. Zapojíte-li chaluhu bublinatou neboli bublinatku, maté, zelený čaj nebo čaj pu-erh, kýženého výsledku dosáhnete snáz.

Simona Procházková

15. 6. 2016 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Bodlák benedikt je málo známá a přitom výborná léčivka

Bodlák benedikt má slovo lékařský již ve svém názvu, jsou mu připisovány mnohé léčivé účinky. Benedikt lékařský prospívá trávení, posiluje organismus a hojí kůži. Můžete si ho natrhat v přírodě, v jiné formě na něj narazíme i v lékárně.

Simona Procházková

13. 6. 2016 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Bodlák ostropestřec je dobrý na játra a žlučník

Ostropestřec mariánský (silybum marianum) je statný bodlák, kvete fialově, ve volně přírodě se takřka nevyskytuje, ale dá se lehce vypěstovat na zahrádce či balkóně. Jeho plody i listy jsou léčivé.

Simona Procházková

3. 6. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty