Hlavní navigace

Alergie

Alergie je nemoc imunitního systému. Tedy přehnaná, nepřiměřená reakce organismu na látky, se kterými se běžně setkáváme v našem prostředí.

Alergické reakce mohou být mírné, někdy ovšem i velmi vážné. Například anafylaktický šok může končit smrtí.

K nejčastějším projevům běžných alergií patří:

  • rýma a kýchání
  • kožní vyrážky
  • otoky očí a alergické záněty spojivek

Zvlhčovač vzduchu nevybírejte jen podle designu

Trápí vás častá rýma nebo suchý kašel? Možná zvažujete nákup zvlhčovače vzduchu. Nabídka na trhu je široká. Dejte si ale pozor, některé přístroje pod sebou zanechávají loužičku. Podle čeho vybírat a je lepší volit s ionizátorem?

Helena Singerová

5. 10. 2016 0:00
Doba čtení: 2 minuty
Aktualita

Pylové zpravodajství: nejsilnější alergeny jsou pryč (aktualizováno 13. 9.)

Pylová sezóna nejsilnějších alergenů, pylů trav a pelyňku, skončila. V ovzduší se v malém množství vyskytují pylová zrna silně alergenní ambrózie, dále pyly jitrocele, kopřivy, merlíkovitých a spóry vzdušných plísní.

Redakce

13. 9. 2016 20:17
Doba čtení: do minuty
Aktualita

Pylové zpravodajství (aktualizováno 6. 9.)

Léto je u konce a vy stále kýcháte? Možná za to může silně alergenní ambrózie. Podívejte se, jaká další pylová zrna byla v ovzduší zachycena minulý týden.

Redakce

6. 9. 2016 10:01
Doba čtení: do minuty
Aktualita

Pylové zpravodajství (aktualizováno 30. 8.)

Pylová sezóna nejsilnějších alergenů sice skončila, nicméně v minulém týdnu byla zachycena pylová zrna silně alergenní ambrózie. V ovzduší se dále v malém množství vyskytují pyly jitrocele, kopřivy, merlíkovitých a spóry vzdušných plísní.

Redakce

30. 8. 2016 11:45
Doba čtení: do minuty
Aktualita

Pylové zpravodajství (aktualizováno 23. 8.)

Pylová sezóna nejsilnějších alergenů, pylů trav a pelyňku, končí! V ovzduší se dále vyskytují v malém množství pyly jitrocele, kopřivy a merlíkovitých.

Redakce

23. 8. 2016 19:35
Doba čtení: do minuty
Aktualita

Pylové zpravodajství (aktualizováno 16. 8.)

Nejsilnějšími alergeny v následujícím období budou pyly trav a pelyňku. Nadále se v ovzduší vyskytují pyly jitrocele, kopřivy a merlíkovitých.

Redakce

16. 8. 2016 14:18
Doba čtení: do minuty
Aktualita

Pylové zpravodajství (aktualizováno 9. 8.)

Pylová sezóna pelyňku a trav vrcholí. Ve hře jsou stále také pyly merlíkovitých rostlin, kopřiv a jitrocele. Množství pylových zrn záleží rovněž na počasí, koncentrace se zvyšuje, když je vlhko a deštivo.

Redakce

9. 8. 2016 15:58
Doba čtení: do minuty
Aktualita

Pylové zpravodajství (aktualizováno 2. 8.)

Nejdůležitějším alergenem budou nyní pyly trav a pelyňku. Dále se v ovzduší vyskytují pyly šťovíku, jitrocele, kopřivy a merlíkovitých. Množství pylových zrn závisí na aktuální meteorologické situaci – v deštivém a vlhkém počasí se snižuje koncentrace pylových zrn a zvyšuje se množství vzdušných plísní.

Redakce

2. 8. 2016 16:31
Doba čtení: do minuty

Kopřivka je vlastně alergická reakce. Co s ní?

Kopřivka patří mezi dvacet nejčastějších kožních chorob. Odhaduje se, že alespoň jednou v životě se s ní setká až třetina populace. Název „kopřivka“ vznikl z typické kožní reakce, ke které dojde v místě kontaktu kůže s kopřivou.

Helena Singerová

16. 6. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Pylové zpravodajství (aktualizováno 14. 6.)

Nejdůležitějšími alergeny v následujícím období budou pyly trav. V ovzduší se nadále vyskytují pyly šťovíku, jitrocele, kopřivy, bezu a lípy. V deštivém počasí se snižuje koncentrace pylových zrn a zvyšuje se množství vzdušných plísní.

Redakce

14. 6. 2016 10:22
Doba čtení: do minuty

Pylové zpravodajství (aktualizováno 7. 6.)

Skončila pylová sezona dubu, jírovce, moruše a smrku. Dále se snižuje koncentrace pylových zrn řepky olejky a borovice. V plném proudu je pylová sezona trav, šťovíku a jitrocele.

Redakce

7. 6. 2016 11:03
Doba čtení: do minuty

Zkřížené alergie: časté je třeba spojení alergie na břízu a na jablka

Jste alergičtí na pyly, roztoče, nebo třeba na latex? Máte tak velkou šanci, že jste současně alergičtí i na některou potravinu. Například koho na jaře trápí bříza, může mít problémy s lískovým ořechem. Podívejte se do našeho přehledu zkřížených alergií.

Redakce

1. 6. 2016 0:00
Doba čtení: do minuty

Pylové zpravodajství (aktualizováno 31. 5.)

Koncentrace pylových zrn dubu, jírovce, řepky olejky, moruše, smrku a borovice se snižuje. Pylová sezona břízy skončila, začíná pylová sezona trav. Objevila se první pylová zrna šťovíku a jitrocele.

Redakce

31. 5. 2016 10:30
Doba čtení: do minuty

Pylové zpravodajství (aktualizováno 24. 5.)

V ovzduší se objevují pyly jasanu, dubu, platanu, jírovce, buku, řepky olejky, moruše, smrku a borovice. Končí pylová sezona břízy a začíná pylová sezona trav.

Redakce

24. 5. 2016 16:15
Doba čtení: do minuty

Aktuální pylové zpravodajství – od 9. 5.

V těchto dnech se v ovzduší objevují pyly břízy, jasanu, dubu, platanu, jírovce, buku, řepky olejky, moruše, smrku a borovice. Objevila se první pylová zrna trav.

Redakce

17. 5. 2016 12:22
Doba čtení: do minuty

Homeopatie a alergie: začněte dřív, než se objeví problémy

Alergičtí pacienti mají dobré zkušenosti s homeopatickou léčbou alergií. Je ovšem potřeba začít dřív, než se vyskytnou první alergické příznaky. Nahlédněte do naší homeopatické lékárničky pro alergiky.

Helena Singerová

27. 4. 2016 0:00
| 2
Doba čtení: 1 minuta

3 tipy, jak zabezpečit byt proti pylům

Nemusíte bydlet mezi stromy, nemusíte pěstovat alergenní rostliny a bylinky. Pyl se díky větru bez problémů šíří a dostane se třeba i do třináctého patra paneláku uprostřed sídliště.

Helena Singerová

25. 4. 2016 0:00
Doba čtení: 2 minuty
Galerie

FOTOGALERIE: Nebezpečné kosmetické výrobky

Většina kosmetických přípravků, které jsou ministerstvem zdravotnictví označovány jako nebezpečné, má jedinou závadu. Spočívá v tom, že nejsou správně označené. Možná to z ní banálně, ale v případě zdravotních obtíží spojených s použitím daného výrobku nebude možné rychlé a náležité lékařské ošetření, protože lékař nebude znát jeho složení.

Redakce

19. 4. 2016 10:00
Doba čtení: do minuty

Pylový kalendář: sezona pylové alergie trvá deset měsíců

Někomu teče z očí, ale není to zánět. Jiný od rána do večera kýchá, ale virózu nemá. Příčinou bývají viditelné i neviditelné pyly. Koncem ledna to začíná a počátkem listopadu obvykle končí. Podívejte se do našeho „pylového kalendáře“, kdy které rostliny, respektive jejich pyl, dráždí náš imunitní systém.

Helena Singerová

4. 4. 2016 0:00
Doba čtení: 1 minuta

10 nejprodáva­nějších léků na alergie

Alergické reakce lze potlačit některými léky. Některé jsou vhodné i pro kojence a malé děti, jiné volíme při příznacích alergie u dospělého.

Redakce

19. 2. 2016 0:00
| 1
Doba čtení: 3 minuty

Léčba alergie: pomohou i volně prodejné léky

Někteří lidé s příchodem jara očekávají i příchod alergií. Nejčastěji se projevují kýcháním a kožními vyrážkami. Alergické reakce lze v prvních dnech potlačit některými léky. Jak si pomoci od alergické rýmy, očních nebo kožních projevech?

Helena Singerová

17. 2. 2016 0:00
| 1
Doba čtení: 2 minuty

Inhalátor, nebo hrnec s ručníkem?

Vdechování páry, případně mlžiny, pomůže uvolnit dýchací cesty. Někteří lidé inhalují pravidelně při rýmě a kašli. Vhodné je inhalovat i preventivně. Klasickou metodu hrnce s utěrkou nahrazují inhalátory. Jsou skutečně lepší, nebo je hrnec dostatečný?

Helena Singerová

14. 1. 2016 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Atopické miminko – co použít při koupání

Ekzémy trpí stále větší počet malých dětí. První příznaky se často objevují již okolo třetího měsíce života. Nejlepším lékařem je nekonečné moře. Podpořit léčbu však mohou i speciální oleje do koupele nebo lázeň z ovesných vloček.

Helena Singerová

11. 12. 2015 0:00
Doba čtení: 3 minuty
Rozhovor

Byt bez roztočů neexistuje, říká alergoložka

Roztoč je součástí běžného domácího prachu. Právě on je častou příčinou alergických projevů. Může to být nenápadná rýma, kašel, pálení očí. Zpočátku je snadno zaměníme za nachlazení – ale nemůžeme se jich zbavit.

Lenka Krbcová

13. 4. 2015 0:00
Doba čtení: 4 minuty