Zubní náhrada není na věky. V případě poškození máte nárok na novou, ovšem v případě, že ta předchozí sloužila stanovenou dobu a nebyla poškozena např. nedbalým zacházením.
Zubní náhrada není na věky. V případě poškození máte nárok na novou, ovšem v případě, že ta předchozí sloužila stanovenou dobu a nebyla poškozena např. nedbalým zacházením.
Z uvedeného plyne, že celou novou zubní náhradu může pacient „na pojišťovnu“ dostat po třech letech.
„V žádném případě ale pojišťovna nehradí ztracené nebo nedbalým zacházením poškozené stomatologické protetické náhrady apod.,“ upozorňuje Oldřich Tichý, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny. I o „umělé zuby“ je totiž potřeba se dobře starat, více v článku Čištění zubní protézy prodlouží její život.
Plně hrazené jsou z veřejného zdravotního pojištění pro dospělé nad 18 let:
„Všechny ostatní protetické práce včetně oprav jsou hrazeny se spoluúčastí pacienta (platí rozdíl mezi cenou a úhradou od pojišťovny), nebo hrazeny z veřejného pojištění nejsou. U převážné části protetických výrobků pro osoby starší 18 let spoluúčast existuje,“ říká Oldřich Tichý.
Mluvčí rovněž doporučuje, aby se pacient vždycky předem informoval o ceně, resp. lékař ho s ní má vždy předem seznámit. Spoluúčast může být v různých zdravotnických zařízeních odlišná, i když výše úhrady od pojišťovny je stejná, ať navštívíte kteréhokoli stomatologa (určuje ji zákon o veřejném zdravotním pojištění, konkrétně jeho příloha č. 4 „Seznam stomatologických výrobků“).
Do ceny totiž může každý poskytovatel stomatologických zdravotních služeb zakalkulovat své oprávněné (ekonomicky zdůvodnitelné) náklady a přiměřenou míru zisku. Proto může pacientovi dát přesnou informaci o požadované finanční částce jen jeho konkrétní stomatolog.
Optimum pro vaše zdraví.
Copyright © 2015 – 2018 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Powered by Linux.
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas.