aktualita arrow bulb calendar comment comment_forum profile facebook galerie hamburger lock more plus pricetag rss search sidebartoggle time gplus rozhovor test twitter linkedin video warning
Hlavní navigace

Na zánět močových cest neplatí jen brusinky

Helena Singerová

Velmi časté onemocnění, které trápí víc ženy než muže. K nastartování stačí málo, a pokud nejsou léčené včas, hrozí značné komplikace. Zbavte se zánětu močových cest hned v začátcích. Nejen brusinkami.

Infekce močových cest jsou v Evropě a Severní Americe druhou nejčastější bakteriální infekcí postihující člověka hned po infekcích horních cest dýchacích. Nejvíce postiženou skupinou jsou dospělé ženy v reprodukčním věku. Incidence infekcí močových cest u dětské populace se pohybuje mezi jedním až sedmi procenty.

Příznaky onemocnění

Většinou má záněty močových cest na svědomí bakterie Escherichia coli, která se běžně vyskytuje například ve střevech.

Vzhledem k tomu, že se onemocnění často vrací, ženy většinou poznají, kdy infekce přichází.

Nemoc se většinou ohlašuje:

 • Pálením a řezáním v podbřišku.
 • Častým nucením na močení.
 • Bolestí při a po močení.
 • Kalnou močí, někdy i krví v moči.
 • Únavou, někdy i zvýšenou teplotou a horečkami.

V počátcích můžete onemocnění rozehnat samoléčbou

Pokud jsou pacienti schopni rozeznat infekci v počátku, dříve než propukne v plné síle, mohou zkusit zánět rozehnat samoléčbou a režimovými opatřeními. „Doporučujeme brusinkové extrakty v kombinaci s D-manosou, jež brání přilnutí bakterií E. coli v močovém traktu, a preparáty s lyzátem Escherichia coli, který aktivuje imunitní systém organismu,“ doporučuje urolog Jaroslav Porš. Například UROVAL manosa + enzymy (cena od 270 Kč/30 tablet).

Pokud na záněty močových cest trpíte, dopřejte si v rizikovém období každodenní přísun brusinek. Například Grešík Brusinka plod mrazem sušená (cena od 80 Kč/20 g).

S léčbou i prevencí pomáhají brusinky a doplňky stravy. Podívejte se na 10 nejprodávanějších.

Co dalšího pomůže?

Nápoj z jedlé sody: Soda snižuje kyselost a zmírní tak pálení při moření. Rozpusťte lžičku jedlé sody ve sklenici vody a nápoj vypijte.

Brusinková šťáva: Léčbu podpoříte popíjením stoprocentní brusinkové šťávy.

Borůvky: Kromě brusinek mají dobrý vliv na močové cesty i borůvky.

Ananas: Toto ovoce obsahuje látku bromelain, která má protizánětlivé účinky a pomáhá zmírňovat také projevy zánětu močových cest.

Vitamín C: Velké množství vitamínu C zvyšuje kyselost moče, což může zpomalit růst bakterií.

Bílý jogurt: Denně si dopřejte alespoň jeden kelímek kvalitního bílého jogurtu.

Homeopatie

Aconitum napellus 15CH: Při intenzivním pálení při močení, prudkém nástupu onemocnění, kdy pacient pocítí úzkost a onemocnění, doprovází vysoká teplota. Užívá se na začátku onemocnění, zvlášť když je příčinou prochladnutí. Dávkování: lék užívejte v intervalech 15 až 30 minut do zlepšení stavu.

Cantharis 9CH: Nucení na močení je časté, ale vždy odejde pouze malé množství moči, které doprovází silné pálení a řezání před vymočením, během něj i po něm. Stav pacienta zlepšuje teplo. Dávkování: 5 granulí 3× až 5× denně.

Staphysagria 9CH: Pokud k infekci dojde po pohlavním styku. Dávkování: 5 granulí 3× až 5× denně.

Causticum 9CH: Při mírnějším průběhu onemocnění. Dávkování: 5 granulí 3× až 5× denně. 

Zánětům močových cest předcházejte 

Odborná spolupráce:

MUDr. Michaela Matoušková

uroložka, Urocentrum Praha

MUDr. Norbert Král

předseda sdružení Mladí praktici

MUDr. Jaroslav Porš

urolog, Nemocnice Turnov

Zánět močových cest vzniká přemnožením bakterií při snížené imunitě, zejména tedy v chladnějším období nebo na jaře. K nastartování nemoci pak stačí málo. Třeba nedostatečné oblečení, sezení na studené zemi nebo proběhlé virózy.  

Podle uroložky Michaely Matouškové z pražského Urocentra postihuje zánět močových cest desetkrát více žen v reprodukčním věku než mužů. „Důvodů je hned několik. Ženy mají kratší močovou trubici a její vyústění se nachází kousek od poševního vchodu a konečníku. Do močové trubice se tak snadno dostanou bakterie. Riziko vzniku zánětu močových cest zvyšuje také sexuální aktivita a nechráněný pohlavní styk. Na vině ale mohou být i chlamydiové infekce, nedostatek tekutin nebo návštěvy veřejných bazénů,“ uvedla lékařka, které přijdou ročně do ordinace s komplikacemi stovky pacientů.

Režimová opatření:

 • Dodržujte dostatečný přísun tekutin. Ideální je obyčejná neperlivá voda. Případně urologický bylinný čaj
 • Vyvarujte se dráždivých pokrmů a nápojů, jako jsou například ostrá, kořeněná jídla či silná káva.
 • Pro intimní hygienu používejte šetrné přípravky bez mýdla a parfemace. Např. Lactacyd Femina Plus ulevuje od nepříjemného svědění a pálení. Cena od 90 Kč.
 • Dejte přednost sprše před koupelí.
 • Nenoste tanga a volte bavlněné spodní prádlo.
 • Vyvarujte se prochladnutí.
 • Posilujte imunitu dostatečným příjmem ovoce a zeleniny.
 • Nezadržujte moč: dojděte si na toaletu ihned, když pocítíte potřebu.
 • Vyvarujte se pohlavnímu styku při probíhajícím zánětu. Případně se před pohlavním stykem vždy vymočte.

Kdy je třeba vyhledat lékařskou pomoc?

Lékaře vyhledejte, pokud obtíže přetrvávají déle než tři dny a v případě opakovaných zánětů. Dále pokud onemocnění doprovází horečka, bolesti v oblasti beder nebo krev v moči.

Podcenění příznaků může vést k vážnějšímu zánětu ledvin. „Pacientky bohužel většinou přicházejí až s významnými obtížemi a nezbývá než nasadit antibiotika či chemoterapeutika, abychom předešli dalším komplikacím. Mnohdy se stává, že nevinné příznaky, jako je pálení při močení, skončí jako zánět ledvin v nemocnici na intravenózní léčbě antibiotiky,“ varuje předseda Mladých praktiků Norbert Král a dodává, že časté užívání antibiotik v případě opakujících se infektů může vést k rezistenci.

Muži by měli být obezřetnější. „Pokud mi do ordinace přijde s příznaky pálení a řezání při močení muž, často skončí v péči urologa. Tyto projevy mohou být totiž příznakem závažnějších problémů s močovým měchýřem či prostatou, a to i onkologických,“ doplňuje praktický lékař Vladimír Marek z ordinace FamilyMed Brno.

Našli jste v článku chybu?