aktualita arrow bulb calendar comment comment_forum profile facebook galerie hamburger lock more plus pricetag rss search sidebartoggle time gplus rozhovor test twitter linkedin video warning
Hlavní navigace

Možností po odstranění prsu je víc

David Tomášek

Jaké varianty se nabízejí po ablaci prsu? Plastický chirurg popisuje výhody, ale i nevýhody jednotlivých zákroků.

Ještě jednou se vracíme k tématu ablace, tedy odstranění prsu. V předchozích článcích jsme se věnovali problematice rakoviny prsu a důležitosti její prevence: Rakovinu prsu mají často ženy, které o někoho pečovaly, říká vedoucí lékařka Mamma centra Zelený pruh.

Jsou ovšem lidé, jde převážně o ženy, kteří jsou nositeli genové mutace a pravděpodobnost nádoru je u nich bohužel značná. V případě vážného podezření tuto dispozici zjistí genetické testy: Dědičné dispozice k nádoru prsu určí analýza DNA

Pokud je riziko vysoké, připadá v úvahu i radikální rozhodnutí a zákrok, jakým je preventivní mastektomie: Co obnáší preventivní mastektomie, zákrok, který podstoupila i Angelina Jolie


Autor: Isifa.cz

Rakovině prsu neumíme zabránit, velmi důležité jsou proto preventivní prohlídky

Pokud dojde k ablaci, odstranění prsu, připadá v úvahu několik variant následného postupu.

Typů rekonstrukcí prsu po ablaci je více. Vezměme to podle jednoduchosti od nejjednoduššího:

1. Tkáňová expanze

Pod zhojenou kůži po odstranění prsu se vloží silikonový „pytlík“ do slova a do písmene, který se postupně plní. Když se vytvoří dostatečně veliký prostor tvaru prsu, vymění se tento „pytlík“ za prsní implantát.

Výhody – jde o nenáročný výkon. Nevýhody – plnění trvá dlouho, kůže je pak tenká, lze vycítit implantát. Tvar většinou opisuje jen tvar prsu. Tento výkon je nákladný na materiál.

2. Posun volné kůže z okolí

Na boku je dostatečné množství kůže, které se dá otočit a lze s ní doplnit nedostatek kůže v prsní krajině. Kůže krajiny původního prsu se nadzdvihne a vloží se pod ni implantát. Nedostatek kůže na prsu doplní právě lalok kůže z boku.

Výhoda – rychlý nenáročný výkon, nákladný materiálem. Pod kůží lze cítit implantát.

3. Volný lalok

Na břiše, kde je většinou dostatečné množství tkáně, se odebere vřetenitý kus tkáně, která se skládá z části svalu, hlavně tuku, podkoží a kůže. Vypreparují se cévy, žíly a tepna, která živí tuto krajinu. Z tohoto materiálu se stočí homole ve tvaru prsu, cévy se přišijí na cévy v prsní krajině.

Výhody – vlastní tkáň, která stárne stejně, dá se vytvarovat k druhému prsu. Nevýhody – jde o složitý, náročný a nákladný výkon.

4. Implantace vlastního tuku

Při této metodě se postupně vstřikuje vlastní odsátý tuk.

Výhoda – přirozená metoda, pokud se materiál přihojí, jedná se o vlastní tkáň. Nevýhody – experimentální metoda, dosud není v rutinní praxi. Tuk se často nepřihojí, nebo nerovnoměrně, časově dlouhá aplikace na mnoho stání.

Čtěte dále: Když vás spraví vlastní tuk

Našli jste v článku chybu?