aktualita arrow bulb calendar comment comment_forum profile facebook galerie hamburger lock more plus pricetag rss search sidebartoggle time gplus rozhovor test twitter linkedin video warning
Hlavní navigace

Je mnoho možností, jak se zbavit akné

Helena Singerová

Pupínky na obličeji, zádech nebo dekoltu jsou jedním ze znaků puberty. Můžeme se s nimi setkat ale i v dospělosti. Jak a čím pečovat o problematickou pleť? Při mírných projevech můžete vyzkoušet i některé „babské rady“.

Zásady pravidelné péče:

 • Vyhněte se mytí obličeje běžným mýdlem. Používejte speciální čisticí přípravky pro problematickou mastnou pleť.
 • Používejte speciální krémy pro problematickou pleť.
 • Používejte léčebnou kosmetiku zakoupenou v lékárnách.
 • Nevymačkávejte ani jinak mechanicky neseškrabávejte jednotlivé pupínky.
 • Pleti prospěje zdravá pestrá strava a dodržování pitného režimu. Omezte příjem sladkostí a naopak doplňte vitamin B.
 • Vyhněte se alkoholu a nikotinu.

Akné patří mezi velmi časté kožní potíže. Červené nebo bílé pupínky se vyskytují zejména v období dospívání, a to jak na obličeji, tak na ramenou, krku, horní části hrudníku a zádech. V poslední době se potýkají s problematickou pletí stále častěji i lidé nad třicet let.

O problematickou pleť byste měli pečovat, nicméně s mírou. Například častým mytím jí můžete naopak uškodit. Pokud používáte kosmetiku, včetně make-upu, vždy si pečlivě vybírejte tu určenou pro problematickou mastnou pleť, která je k ní současně také nejšetrnější (např. SYNCARE make-up; cena od 320 korun). Jiná by vám mohla akné zhoršovat.

Kosmetika by měla být bez parfemace a konzervantů a seženete ji v lékárnách. Obsahuje látky, které působí proti zánětu a omezují množení bakterií. Dále uvolňují ucpané póry a odlučují vrchní odumřelé zbytky kůže.

Počítejte ovšem s tím, že za ni zaplatíte víc než za běžnou z drogerie.

Čím čistit obličej:

Voda i běžná mýdla pokožku zbytečně vysušují. Nejsou k ní šetrné a mohou ji naopak dráždit. Na obličej tedy používejte zejména mycí prostředky určené pro citlivou kůži. Např.:

Denní krémy:

Denní krémy by neměly vysušovat a současně by neměly být mastné. Vybírejte vhodné pro mastnou problematickou pleť. Např.:

Noční krémy:

Mastná pleť produkuje nejvíce mazu právě v noci. Během vašeho spánku se v ní navíc hromadí toxiny. Můžete ji pravidelně ošetřovat speciálními nočními krémy. Např.:

Odličování:

Oči i obličej odličujte bez rizika podráždění šetrnými přípravky. Vybírejte hypoalergenní bez parfemace a konzervantů. Např.:

Jak se zbavit akné?

Lokální léčba akné

Pleť máte hezkou, ale sem tam se objeví nějaký ten pupínek a vždy zrovna v den, kdy chcete vypadat nejlépe. Pořiďte si nějaký přípravek pro lokální léčbu akné. Mohou to být buď gely, tinktury, nebo i náplasti. Jsou antibakteriální, a pokud je použijete včas, můžete zastavit rozvoj zánětu, a tedy vznik velkého červeného pupínku. Ideálně je používejte na noc.

 • Můžete použít například Tea Tree Oil Dr. Poppov s dezinfekčními a hojivými účinky. Cena od 170 korun.
 • Náplasti na akné jsou velmi tenké a přilnavé. Můžete je dokonce přetřít make-upem. Absorbují hnis a působí jako ochrana před bakteriální infekcí. Např. MiaCare na den a MiaCare na noc. Cena od 100 korun.
 • SynCare gel při aktivním akné působí na bakterie a tím brání rozvoji akné. Cena od 200 korun.

Peeling a pleťové masky proti akné

Ke zlepšení přispěje i pravidelný peeling nebo používaní speciální pleťové masky. Účelem peelingu je odstranění odumřelých buněk pokožky, která pak bude moct volně dýchat a nebude zánětlivá. Naopak pleťová maska zklidňuje pokožku, stahuje póry a snižuje sekreci mastnoty.

 • Peeling proti akné, např.: Bioderma Sébium čisticí peeling. Cena od 290 korun.
 • Pleťová maska proti akné, např.: HRISTINA Přírodní obličejová maska na akné. Cena okolo 120 korun.

Domácí rady

Při mírných projevech můžete vyzkoušet i některé „babské rady“.

 • Med: Namažte si zanícená místa medem.
 • Ovesné vločky: Koupel s ovesnými vločkami pomáhá s ekzémem a může vás zbavit akné. Namočené vločky můžete smíchat i s medem. Ovesnou masku nechte působit na obličeji alespoň jednu hodinu. 
 • Okurky: Salátová okurka dokáže zvnějšku bojovat s bakteriemi. Přiložte si na obličej plátky pokrájené okurky nebo si udělejte obklad z čerstvě vymačkané šťávy.
 • Heřmánek: Je to silně protizánětlivá bylina. Převařte heřmánek, nechte vychladnout a pomocí sterilní gázy přikládejte obklad na obličej.     
 • Hroznové víno: Šťáva z vinných hroznů čistí pokožku a zmírňuje projevy akné. Několikrát denně si potírejte problematická místa rozpůlenou kuličkou hroznového vína. (Recepty z vína: léčivá jsou jadérka i listy).

Slézové tonikum proti akné

Potřebujeme: 4 lžíce květů slézu, 3 dl 60% lihu  

Postup: Květy zalijeme alkoholem a vše necháme 14 dní na klidném místě louhovat, denně důkladně protřepáváme. Potom scedíme a nalijeme do skleněné nádoby, dobře uzavřeme a skladujeme nejlépe v ledničce. Takto získáme koncentrát, který musíme následovně naředit. Na 2 dl převařené vody dáváme 1 polévkovou lžíci základní tinktury. Tonikum nanášíme 2× denně na ložiska, nechápe vpít, neoplachujeme.

Květy, nať a listy slézu se využívají k dalším léčebným účelům. Můžete si z nich připravit čaje, které oceníte třeba při chrapotu, nebo obklady či tonikum na problematickou pokožku s ekzémem, lupénkou či akné. Připravte si slézový obklad, kapičky nebo čaj

Další možnosti léčby

Dodržujete všechny zásady, mažete se drahými krémy a stav pleti se nelepší? Možná je na čase vyhledat odbornou pomoc. Navštivte dermatologa, který vám doporučí léčbu. Nebo vyhledejte kosmetický salon.

K dalším možnostem léčby patří:

 • Ošetření laserem
 • Chemický peeling
 • Ošetření chladem (kryalizace)
Našli jste v článku chybu?