aktualita arrow bulb calendar comment comment_forum profile facebook galerie hamburger lock more plus pricetag rss search sidebartoggle time gplus rozhovor test twitter linkedin video warning
Hlavní navigace

Jak si udržet zdravou vaginu

Lenka Zelnitiusová

Najdou se ženy, které jsou náchylné na různé vaginální záněty, mykózy a jiné obtíže, které přispívají nejenom k nepříjemným pocitům, ale také znesnadňují sex. Existuje však celá řada návyků, jež mohou pochvě vyloženě prospívat a tím její citlivé prostředí činit odolnějším před nájezdem bakterií, kvasinek a častých ženských nepříjemností.

Bavlnu pokožka i vagina milují

Krajkové či kalhotky z umělých vláken se doporučuje vyměnit za ty bavlněné, protože dokonale odvádí vlhkost, jsou prodyšné a nedávají kvasinkám v rámci přemnožení žádnou šanci.

Ne cukru a mouce

Nadbytek jednoduchých cukrů ve stravě vede k přemnožení kvasinek a tím následně k výtokům, pocitům svědění a pálení. Doporučuje se omezit rafinované cukry, bílou mouku, mléčné výrobky, sýry s plísní, uzeniny, polotovary, barevné limonády a také sladidla. Naopak mezi vítané potraviny patří celozrnné pečivo, zelenina, z ovoce to kyselejší, libové maso, ryby, pohanka a probiotické výrobky samozřejmě bez nadbytku cukru, barviv a éček.

Laktobacily po sexu

Po milostných aktivitách se ženám trpícím na časté vaginální záněty a výtoky doporučuje, aby si po sexu zavedly do pochvy čípek či tabletu s obsahem laktobacilů, které pomohou delikátnímu poševnímu prostředí navrátit správné hodnoty pH a tím minimalizovat vznik nežádoucích gynekologických potíží.

Tip: Laktobacily je vhodné užívat také, když podstupujete léčbu antibiotiky. Obdobně funguje také bílý jogurt s živými kulturami, do kterého lze namočit tampon a ten poté následně zavést do pochvy.

TIP serveru Vitalia.cz: Probiotické tampóny jsou účinnější než jogurt v pochvě

Prevence je základ

Pravidelné preventivní prohlídky u ženského lékaře by měly být pro každou ženu něčím jako nutností v rámci zdravého životního stylu a péče o zdraví. Jedině tímto způsobem lze předcházet onemocněním, nebo je v případě potřeby začít co nejrychleji léčit. Ne vždy je pro ženu návštěva gynekologie něčím příjemným, z tohoto důvodu doporučujeme nalézt důvěryhodného lékaře.

Kondom, lubrikant, dezinfekční gel

U nahodilých známostí je kondom nutností a v tomto případě, aby nebyl jemný povrch kondomu žádným způsobem narušen, je nutné používat lubrikanty na bázi vody. Existují ještě ty s olejovým složením, u těch by ale mohlo dojít k porušení prezervativu a tím k nechtěnému těhotenství nebo k nakažení pohlavní chorobou.

V současné době nejsou erotické pomůcky ničím novým. Proto dbejte zvýšené pozornosti také v rámci jejich údržby. Po aktu je řádně očistěte a aplikujte na ně dezinfekční gel.

Kegelovy cviky jako prevence proti nástupu inkontinence

Zaktivování svalů pánevního dna má nejenom vliv na kvalitně prožitý sex, ale také odvrací časté problémy s nechtěným únikem moči, který se může nenávratně podepsat na duševní pohodě ženy. Příznivé výsledky v této sféře mají taky Venušiny kuličky, ty si žena může zavést do pochvy například při úklidu, nebo před cvičením.

Galerie: 3 metody na posílení pánevního dna

Hormonální jógová terapie

Jak již ze samotného názvu vyplývá, tak tato jógová sestava a s ní na sebe navazující ásany povzbuzují hormonální činnost. Správné hodnoty ženských hormonů jsou klíčové pro vitalitu, duševní pohodu ženy a také v rámci menstruačního cyklu. Hormonální jóga si poradí s neplodností, se zákeřnou menopauzou, se syndromem polycystických vaječníků, s nepravidelností cyklu a celkově s hormonálními výkyvy.

Lékárnička pro vaginální obtíže

Bělavý výtok, svědění a pálení jsou příznaky, kterými se projevuje vaginální mykóza. Pomoci mohou také produkty z lékárny ve variantách jako je:

  • Krém k zevnímu užití (Jenamazol, Canesten GYN, Clotrimazol). Nutností je také přeléčení sexuálního partnera.
  • Vaginální globule, čípky, tablety (Gyno-pevaryl, Candibene).
  • Pro léčbu kvasinkové infekce se doporučuje tzv. kombinovaná léčba, tedy použití krému a vaginální tablety.
  • Roztoky k poševním výplachům (například Rosalgin). Snižuje množství výtoku a ulevuje od nepříjemné bolesti.

 Přípravky pro udržení ideální poševní flóry

Našli jste v článku chybu?