Hlavní navigace

Imunita: proti dětským virózám vitamíny i doplňky stravy

Tereza Víchová

Imunita dětí, především ve školkovém věku, dostává od podzimu do jara „zabrat“. Jak ji posílit, aby směle čelila všem útočícím infekcím?

Zdravý životní styl, otužování, vitamíny, doplňky stravy – možností je více, ale nemocnost dítěte je normální jev, se kterým se jako rodiče musíme smířit. Osmkrát do roka stonají běžně děti do tří let a šestkrát pak mezi třetím a pátým rokem.

Více k tématu: Kolik dětských nemocí je „normálních“?

Jak jim především s nadcházející zimou, plnou viróz, můžeme pomoci, aby se organismus nemocem postavil čelem nebo je překonal za pár dní s běžně dostupnými léky a bez nutnosti antibiotik?

Vitamíny

Pokud má dítě pestrou stravu, jí ovoce a zeleninu a nevyhýbá se žádné složce potravy, není důvod mít podezření, že by trpělo nedostatkem vitaminů.

 • Přes zimu a v předjaří můžete dětem podávat pravidelnou denní dávku vitamínu C, který v boji s nemocemi pomáhá. V létě jej organismus běžně získává z ovoce a zeleniny, v zimě s tím může být problém.
 • 100 mg vitamínu C denně můžete poskytnout dětem jako prevenci, v době počátku nemoci je možné dávku zvýšit – vitamín C je rozpustný ve vodě a co tělo nespotřebuje, bez problému vyloučí.
 • U častěji nemocných dětí zvažte podávání vitamínu D, ten se běžně tvoří v kůži vlivem denního světla a slunečního svitu – což v zimě chybí.
 • V případě vitamínu D ale jeho užívání konzultujte s pediatrem, který pomůže s dávkováním.

Doplňky stravy

Jednotlivým skupinám doplňků stravy pro podporu imunity se budeme věnovat v následujících dnech podrobněji. Zde je základní dělení:

Doplňky stravy pro podporu imunity

 • glukany
  výtažky z hub, které pomáhají s prevencí před onemocněním
 • aloe
  už tisíce let používaný gel ze středu listů známé rostliny, známý je i pro své zkrášlovací účinky
 • colostrum
  obsahuje protilátky účinné proti bakteriím, virům a plísním
 • laktobacily
  ničí viry, plísně a kvasinky ve střevě, kde je zároveň nejvíce imunitních buněk
 • bakteriální lyzáty
  (při vyšší nemocnosti) – preparáty určené k nespecifické podpoře obranyschopnosti organismu

Režimová opatření

Učte děti mýt si pečlivě ruce mýdlem.

Otužujte je a oblékejte s rozumem.

Dopřejte jim rozumnou fyzickou zátěž ve formě rekreačního sportu.

Nenechte je pobývat v zakouřeném prostředí – pasivní kouření má obrovský negativní dopad, významně poškozuje sliznici horních i dolních dýchacích cest a vyvolává změny, které sliznici brání fungovat jako bariéra proti infekcím.

Pomocníci z přírody

 • Rakytník – jedna čerstvá bobule tohoto plodu pokryje denní potřebu vitamínu C.
 • „Céčkem“ jsou „nabité“ i šípky, černý rybíz, zelí, kiwi nebo papriky; nebojte se ovoce a zeleniny z mrazničky – mražením dochází jen k minimálním ztrátám vitamínů.
 • Česnek – je přírodní antibiotikum, pomáhá třeba s léčením bolestí v krku.
 • Jitrocel, řebříček, kopřiva nebo šalvěj – odhleňují, mají mírné protizánětlivé účinky – u bylinek ale dejte pozor na možné alergické reakce, vhodné je zkoušet je až po třetím roce věku.

Jak podpořit imunitu životním stylem?  

Skladba jídelníčku a jeho pravidelnost – zeptejte se i ve školce, jak a co dítě jí, především první měsíce docházky jsou malé děti ve stresu, když si zvykají na nové prostředí, a jídlo ve školce zanedbávají.

Čerstvý vzduch a příroda – buďte s dětmi hodně na vzduchu v přírodě – a to i v dešti nebo plískanici (samozřejmě vhodně oblečeni) – čerstvý vzduch je pro zdraví naprosto nutný.

Spánek – stejnou měrou jako o pohyb se starejte o dostatečný spánek dítěte.

Nepřetápějte a větrejte – zdravý vzduch v domácím prostředí blahodárně působí na dýchací cesty, jejichž onemocnění jsou v dětském věku nejčastější.

Odborná spolupráce

MUDr. Jaromír Paukert

dětský alergolog a imunolog

Oblastní nemocnice Kolín

Našli jste v článku chybu?