aktualita arrow bulb calendar comment comment_forum profile facebook galerie hamburger lock more plus pricetag rss search sidebartoggle time gplus rozhovor test twitter linkedin video warning
Hlavní navigace

Co můžete udělat proti nadýmání

Helena Singerová

„Nezadržujte větry,“ radí lékaři. Vždy to bohužel nejde. Proto je lepší nadýmání předcházet. Co můžete udělat sami a kdy je potřeba vyhledat lékaře?

Nadýmaní nebo plynatost je zvýšené množství plynu ve střevech a ten chce ven. Potíže často bývají doprovázené bolestmi, napětím nebo tlaky v břiše.

Režimová opatření

  • Jezte menší sousta.
  • Potravu pořádně rozkousejte.
  • S jídlem nespěchejte.
  • Soustřeďte se na jídlo: nečtěte si, nedívejte se na televizi ani do mobilů, zkuste příliš nemluvit.
  • Rozpohybujte střeva. Stačí rychlá chůze. Případně vyzkoušejte dřepy nebo poskoky.
  • Omezte kouření.
  • Pomoci může i teplá koupel a krouživá masáž břicha k podpoření střevní peristaltiky.

Omezte nadýmavé potraviny a nápoje:

Luštěniny (fazole, hrách, čočka…), zelí, kapusta, cibule, květák a brokolice, hrušky, švestky, mléčné výrobky, kynuté pečivo, cukrovinky, med, sycené nebo slazené nápoje, alkohol a další.

TIP: Při vaření přidejte do luštěnin ½ lžičky jedlé sody.

Léky a doplňky stravy

Proti mnoha příčinám žaludečních a střevních potíží působí cíleně např. Iberogast (cena od 170 korun). Espumisan jsou měkké tobolky nebo kapky určené vyloženě na obtíže spojené s nadměrným hromaděním plynů v zažívacím traktu (cena do sta korun).

K rychlému obnovení narušené mikrobiální rovnováhy ve střevě, což může zapříčinit nadýmání, pomůže roztok Hylak forte.

Degasin jsou tobolky, které se užívají po každém větším jídle (oběd, večeře) a je třeba je zapít velkou sklenicí vody.

Super Bromelain plus papain – kombinace dvou enzymů z ananasu (bromelain) a papáji (papain) – přispívá k normální činnosti trávicího ústrojí a úpravě trávení.

Přírodní léčba

Od nadýmání může pomoci popíjení vlažného heřmánkového, fenyklového nebo anýzového čaje.

Ke zklidnění neurovegetativního systému z přírodních přípravků může pomoci výtažek z kozlíku lékařského nebo z třezalky.

Z alkoholických nápojů lze vypít sklenici hořkého ležáku, který působí dieteticky na zažívací trakt (obsahuje hojně minerálů, vitaminů skupiny B, stopových prvků, uhlohydrátů a aminokyselin). V pivu obsažený zinek má význam při tvorbě inzulinu v Langerhansových ostrůvcích slinivky břišní. Tím také dochází ke zlepšení látkové výměny a omezení nadýmání.

minerálních vod je vhodná Magnesia, Mlýnský pramen nebo Vincentka. Působí na žaludeční a střevní sliznici. Minerály v nich obsažené ovlivňují motoriku zažívacího traktu. Denně vypijte nejméně dva litry tekutin.

Vyzkoušet můžete čerstvou mrkvovou šťávu či nápoj z mladého ječmene.

Jedna polévková lžíce extra panenského olivového oleje, kterou zapijete sklenicí teplé vody se šťávou z jednoho citronu.

Homeopatika proti nadýmání

Homeopatické léky můžete užívat současně s bylinkami, vždy ale v jiný čas.

  • Lycopodium clavatum 9CH je homeopatický lék na špatné trávení s pocitem plnosti. Lék zmírňuje nadýmání, které je lokalizováno především do oblasti kolem pasu (obtížně se snáší pevné utažení v pase).
  • China 9CH – je vhodný, když je nadýmáním nejvíce postižena oblast nad pupkem (epigastrium), toto nadýmání se velmi zlepší pohybem.
  • Chelidonium majus 5CH je velký jaterní lék, užijte jej, když je nadýmání bolestivé a s křečemi.

Léky užívejte 2 až 3× denně 5 granulí, vhodná doba je půl hodiny před větším jídlem. Granulky léků se rozpouštějí v ústech.

Kdy je potřeba vyhledat lékaře?

Lékaře vyhledejte v případě, pokud jsou potíže dlouhodobé nebo se dokonce zhoršují a nezabírá na ně běžně dostupná léčba.

Nadýmání byste neměli podcenit ani v případě, kdy je bolest opruzena ztíženým dýcháním nebo vystřeluje do zad.   

Našli jste v článku chybu?