Hlavní navigace

Boj proti klíšťatům

Redakce

Klíšťata mohou být nebezpečná. Jak zabránit tomu, abychom si je přinesli domů? Někdo klasické repelenty nesnese, na jiného nepůsobí přírodní ochrana.

Klíšťata přenášejí nebezpečná onemocnění, jako jsou klíšťová encefalitida a borelióza – obě mohou mít trvalé následky. Jak se bránit drobným přenašečům?

Syntetické repelenty

Nejúčinnější jsou repelenty s účinnou látkou deet. Čím vyšší obsah látky, tím účinnější repelent. Repelenty s vysokým podílem látky deet ale mohou vyvolávat u jedinců s citlivou pokožkou alergickou reakci na kůži – je tedy lepší repelent aplikovat na oblečení.

Ideální ochranou je kombinace – na odhalené části těla, krk a ruce repelent s nižším obsahem účinné látky a na boty a nohavice co možná nejsilnější přípravek.

Syntetický repelent vydrží několik hodin – podle obsahu účinné látky.

Přírodní repelenty

Výhoda přírodních repelentů je větší šetrnost, nedráždí tolik kůži a jsou vhodné i pro osoby s citlivou pokožkou. Nevýhodou je nižší účinnost a krátká doba působení repelentu – max. šedesát minut. Používají se různé přírodní odpuzovače – rozmarýn, fenykl, vratič obecný, hřebíček, citrusy nebo levandule.

Co ještě pomáhá?

Voňavý náramek s levandulí

Vonné náramky jsou přírodní variantou repelentů – účinnost ale není stoprocentní. Náramky obsahují výtažky z levandule, která klíště přirozeně odpuzuje. Náramek vydrží podle druhu a při správném užívání až dva měsíce a funguje po celou dobu nasazení.

Vitamín B

V sezóně je také možné zvýšit příjem vitamínu B – v podobě B-komplexních vitamínů – a riboflavinu. Účinek této metody ale není stoprocentní, je potřeba ji individuálně vyzkoušet.

Očkování proti klíšťové encefalitidě

Varianta, která klíšťata neodpuzuje, ale zabraňuje jednomu z typů onemocnění, jež klíšťata přenášejí – klíšťové encefalitidě. Očkování se podává v pěti dávkách v období deseti let. S první dávkou očkování je dobré začít v zimních měsících, aby se ochrana vytvořila ještě před sezónou.

Jak se vyhnout napadení klíštětem

  • Zvolit oblek (zejména kalhoty) z hladké, světlé látky. Nevhodné je tmavé oblečení z látky s vlasem.
  • Použít repelentní přípravek, který je vhodné aplikovat na oblečení, zejména na spodní část nohou, od kolen níže. Pokud je u přípravku uvedeno dávkování a doba účinku na komáry, je třeba počítat s tím, že pro klíšťata bude účinnost přibližně poloviční.
  • V terénu ohroženém výskytem klíšťat nesedat (nelehat) na zem, ani při použití pokrývky jako podložky.
  • Pohybovat se po cestách a nevstupovat volně do trávy, bylinné vegetace a křoví.
  • Při chůzi občas prohlédnout spodní část nohou (nohavice, punčochy) a sejmout eventuálně zachycená klíšťata (proto je výhodná světlá barva oblečení).
Našli jste v článku chybu?