aktualita arrow bulb calendar comment comment_forum profile facebook galerie hamburger lock more plus pricetag rss search sidebartoggle time gplus rozhovor test twitter linkedin video warning
Hlavní navigace

6 věcí, kterými si kazíte oči a nevíte o tom

Redakce

Každodenně si kazíme oči a ani si to neuvědomujeme. Jaké jsou nejčastější chyby, kterými svému zraku úplně zbytečně ubližujeme?

1. Nevhodně zvolené osvětlení

Pro oči je nejvhodnější denní světlo, popřípadě umělé světlo barvou co nejpodobnější tomu přirozenému.

Žlutě zabarvené žárovky mají spíše uspávací efekt, agresivní světlo zářivek zase může oči unavovat stejně, jako přímé sluníčko. 

2. Špatně nastavený jas monitoru

Intenzita jasu monitoru by měla korespondovat s osvětlením okolního prostředí. Čím větší tma v místnosti, tím nižší by měl být jas monitoru.

TIP: otevřete si bílou stránku v textovém editoru, pokud máte pocit, že svítí, uberte jas; pokud je šedivá, přidejte. 

3. Málo koukáme do dálky

„Pokud většinu dne koukáte do počítače, přetěžujete oční svaly pohledem na krátkou vzdálenost. Je dobré na to myslet a střídat pohledy na blízko a do dálky,” doporučuje Daniel Szarvas z VašeČočky.cz.

TIP: nastavte si na mobilu upozornění a každou půlhodinku se běžte na 20 sekund zadívat z okna do dálky. 

Odborná spolupráce:

Daniel Szarvas

Optometrista

Kontaktolog e-shopu VašeČočky.cz

4. Korigujeme svépomocí

Vyřešili jste mžourání nad knížkou brýlemi z drogerie, které jsou dobré pouze z nouze, nebo jste si sami naordinovali kontaktní čočky bez porady s kontaktologem?

Bez odborného vyšetření si nikdy nemůžete být jisti, že korigujete ten pravý problém, a k tomu si ještě nesprávnou korekcí můžete způsobit další obtíže. Ať zvolíte brýle, nebo čočky, vždy začněte u odborníka.

5. Hřešíme s čočkami

Nedodržování hygieny při manipulaci, líčení před aplikací čoček, přenášení a spaní v jednodenních čočkách nebo špatné zacházení s roztokem.

To jsou nejčastější hříchy nositelů kontaktních čoček, které můžou způsobit podráždění oka nebo nepříjemný zánět. 

6. Nenosíme sluneční brýle

UV záření je pro oči stejně škodlivé jako pro kůži, proto byste rozhodně neměli zapomínat na sluneční brýle, ideálně ještě v kombinaci s pokrývkou hlavy.

„Nejen v létě naše oči ohrožují UV paprsky. Na ochranu očí proto nezapomínejte po celý rok,” připomíná Daniel Szarvas.

Našli jste v článku chybu?
21. 9. 2016 17:14
P2010 (neregistrovaný)

Výše uvedené tvrzení není pravdivé. Jsou monitory, které mají regulaci pomocí lineární úpravy stejnosměrného proudu a ne PWM či jinou frekvenční modulaci.

To se tvrdí, ale není pro to žádný důkaz. Podle mne jde pouze o to, že ta frekvence už je tak vysoká, že není měřitelná sondou. Každopádně hrozných panelů s frekvencí nižší než 200 Hz v prakticky celém rozsahu regulace jasu (95% a méně) přibývá. Další problém s tím spojený je vysoký minimální jas, který je často opět šílených 100 cd/m2 i více…

20. 9. 2016 14:18
randomofamber (neregistrovaný)

"Rizeni jasu takoveho displeje je technicky mozne jen pulsne (PWM)"

Výše uvedené tvrzení není pravdivé. Jsou monitory, které mají regulaci pomocí lineární úpravy stejnosměrného proudu a ne PWM či jinou frekvenční modulaci. Některé monitory mají však regulaci hybridní, kdy například do 25% (respektive do 50%) jasu používají úpravu proudu a pod 25% (respektive pod 50%) pak PWM, a to proto, že "velké" proudy se snadněji řídí a zároveň při "malém" jasu není PWM o malé frekvenci pozorovatelné (přest…