aktualita arrow bulb calendar comment comment_forum profile facebook galerie hamburger lock more plus pricetag rss search sidebartoggle time gplus rozhovor test twitter linkedin video warning
Hlavní navigace

Nemůžete usnout? 10 tipů pro zdravý spánek

Redakce

Čaje, kapky, tablety… To vše pomůže s usínáním nebo únavou.

Potíže s usnutím může přechodně způsobit fyzická bolest způsobená například nemocí nebo úrazem. Častým viníkem bývá těžká životní situace – rozvod, úmrtí v rodině, ztráta zaměstnání a psychická nemoc. V posledním případě příznaky nejlépe posoudí psychiatr, do jisté míry i klinický psycholog. (Více v článku Přírodní prostředky na spaní: nezpůsobí návyk.)

Pokud máte problémy se spaním, nebo jste třeba jen unavenější, případně potřebujete zklidnit, můžete sáhnout po doplňcích stravy na podporu spánku uklidňují organismus. „Tyto produkty uvolňují napětí a pomáhají od nervového přetížení a stresu. K uklidnění a rychlému usínání jsou pak určeny čaje na spaní, sirupy a tobolky. Naopak tablety proti únavě zvyšují pozornost, posilují koncentraci a přispívají k lepší paměti a optimální mozkové činnosti,“ vyjmenovává online lékárna Pilulka.cz, která poskytla data o preferencích zákazníků.

Jaké jsou nejprodávanější produkty na spaní?

GS Dormian Rapid


Autor: Pilulka.cz

GS Dormian obsahuje jedinečnou kombinaci standardizovaných extraktů z léčivých rostlin (kozlík lékařský, meduňka lékařská, chmel otáčivý, mučenka pletní), tzv. Natural GABA Complex®.  

Látky tohoto komplexu:   

 • Napomáhají celkovému zklidnění organismu a lepšímu usínání.
 • Zlepšují kvalitu spánku a nočního odpočinku.
 • Snižují frekvenci nočního probouzení.
 • Napomáhají odstraňovat potíže s usínáním v důsledku nervozity, podrážděnosti, psychického napětí atd.

Látky obsažené v GS Dormian nevyvolávají závislost ani abstinenční příznaky po ukončení užívání.

PERSEN Forte


Autor: Pilulka.cz

PERSEN forte patří do skupiny léčiv nazývaných fytofarmaka – sedativa (zklidňující léky), anxiolytika (léky odstraňující úzkost), hypnotika (léky navozující spánek).

Jedná se o směs suchých rostlinných extraktů s uklidňujícím účinkem, která příznivě působí i při mírných poruchách usínání a spánku. 

Přípravky PERSEN se užívají při psychovegetativních poruchách nejrůznější povahy, projevujících se zvýšeným napětím, podrážděností, neklidem, rozladěností, strachem, úzkostí, poruchami koncentrace, poruchami usínání a spánku, pocitem únavy po probuzení nebo i minimální námaze, pocením dlaní a třesem rukou. 

Přípravek je určen pro dospělé od 18 let.

NEOSPAN forte SWISS


Autor: Pilulka.cz

NEOSPAN forte SWISS obsahuje extra silnou dávku kozlíku lékařského a pomerančovníku hořkého pro snadnější usínání a kvalitnější spánek.

 • Pomáhá s usínáním.
 • Zlepšuje kvalitu spánku.
 • Omezuje předčasné probouzení.

TRYPTOSEN


Autor: Pilulka.cz

Kozlík lékařský zklidňuje při stresu, přispívá k usínání a udržování dobrého spánku.     Tryptofan je aminokyselina, která je nezbytná pro biosyntézu serotoninu v těle.

V centrálním nervovém systému se serotonin účastní procesů, které se podílejí na vzniku nálad. Jeho nedostatek způsobuje celkovou depresi, podrážděnost až agresivitu.

Swiss SLEEPNOX FORTE


Autor: Pilulka.cz

Extra silná směs extraktů z kozlíku, chmele, mučenky a meduňky pro podporu spánku a uklidnění. Obsažené byliny přispívají ke snadnějšímu usnutí, zlepšení kvality spánku, zklidnění při stresu a duševním napětí.

Bezpečný a šetrný, bez vedlejších účinků, ani dlouhodobé užívání nevyvolává návyk.

Magne B6 Relax


Autor: Pilulka.cz

Magne B6 Relax obsahuje kombinaci meduňky, chmele, hořčíku a vitamínu B6, která přispívá k navození a zlepšení kvality spánku. 

Navození prospěšného spánku má zásadní význam pro zdraví a životní rovnováhu. Magne B6 Relax obsahuje chmel a meduňku, které přispívají ke zmírnění psychického stresu a k normálnímu usínání.

Složky hořčík a vitamín B6 přispívají k normální psychické a nervové činnosti, ke snížení míry únavy a vyčerpání. 

Dr. Böhm Mučenka pletní


Autor: Pilulka.cz

Dr. Böhm Mučenka pletní uklidňuje a uvolňuje při napětí, při nervovém přetížení, například při pracovním vypětí a strachu ze zkoušek. V případě nervového vypětí hrozí, že stres převládne, pak mnozí nedokáží večer vypnout. Následkem jsou poruchy usínání a spánku, trvalý neklid až syndrom vyhoření.    

Mučenka pletní je se svým zářivě fialovým věncem obklopeným bujnými bílými květy pravou přírodní krásou. V lidové medicíně severní, střední a jižní Ameriky se mučenka již po staletí používá na uklidnění. V písemných záznamech byla rostlina zmíněna poprvé kolem roku 1552 v knize bylin o léčivých rostlinách Aztéků.  

Mučenku pletní dovezli do Evropy křesťanští misionáři v 17. století. Byli to také oni, kdo této krásné rostlině dali její dnešní jméno. Paprskovitě uspořádané listy vedlejší koruny misionářům připomínaly trnovou korunu a tím křížovou cestu – umučení Krista.

Jak mučenka pletní účinkuje?

 • Uklidňuje a uvolňuje, aniž by způsobovala únavu.
 • Podporuje klid.
 • Posiluje nervy při neklidu, nervozitě, vzrušení a napětí.

Grešík Dobrou noc čaj


Autor: Pilulka.cz

Čaj napomáhá k navození a prohloubení zdravého, kvalitního spánku, urychluje usínání. Pije se asi hodinu před usnutím.

Čaj není návykový. 

Složení: dobromysl nať, meduňka nať, mateřídouška nať, chmel šištice, prvosenka květ, heřmánek květ, srdečník nať, mučenka nať, levandule květ   Bylinný čaj s nezaměnitelným puncem jedinečnosti a kvality vyrobený podle původní receptury Valdemara Grešíka.

Melatonin Mučenka


Autor: Pilulka.cz

Přispívá ke zlepšení kvality spánku, napomáhá usínání. Jeho hlavní funkcí je kontrola biorytmu spánku a bdělosti.

 • Mučenka (passiflora incarnata) je bylina, která podporuje relaxaci a spánek.     
 • Melatonin přispívá ke zkrácení doby nutné pro usnutí a ke zmírnění subjektivního pocitu únavy v důsledku časového posunu.
 • Inulin je rozpustná vláknina rostlinného původu. Jedná se o čistě přírodní uhlohydrát, který se získává extrahováním z kořene čekanky (cychorium intibus).   

RESCUE kapky na spaní


Autor: Pilulka.cz

Přináší úlevu a odpočinek po dnu plném stresu a radost z dobrého a klidného spánku. Kapky jsou kombinací květových esencí anglického lékaře a homeopata Dr. E. Bacha, které korespondují se širokou škálou emocionálních stavů. 

BKT je založena na podobném principu jako homeopatie. Za pomoci výtažků z různých květů a rostlin pomáhá člověku zvládat nejrůznější záporné emoce, s nimiž je denně konfrontován.

Našli jste v článku chybu?