aktualita arrow bulb calendar comment comment_forum dummy facebook galerie hamburger lock more plus pricetag rss search sidebartoggle time gplus rozhovor test twitter linkedin video warning

Proč vám padají vlasy?

Autor: Shutterstock

Ač se to nezdá, kvalita vlasů má významný vliv na naši psychickou pohodu, zejména u žen je pak tenký, lámavý, suchý či mastný vlas často důvodem ke stresu. A co teprve, když začnou vlasy vypadávat.

Padání je do jisté míry přirozený, samovolný proces a nejde mu zabránit. Jiná situace je, když tento jev přeroste únosnou mez a vy s hrůzou pozorujete celé chuchvalce uvězněné v kartáči. Na vině může být celá řada faktorů – zjistěte ten odpovědný za škody včas, aby bylo možné vybrat účinné řešení.

Ošklivé vlasy = stresař, co špatně jí

Vlasy, stejně jako nehty a pleť, jsou odrazem celkového stavu organismu. Projeví se na nich náš životní styl, špatná strava, stres, nedostatek spánku i dlouhodobá nemoc či porucha. Negativní vliv konkrétně na vlasy má pak i nešetrné zacházení, mechanické i tepelné namáhání a nevhodná kosmetika. Denně zdravému jedinci vypadne zhruba mezi padesáti až sto vlasy. Problém nastává, když počet vypadlých vlasů překročí tuto normu, vy je sbíráte všude a z česání se stane panicky obávaný úkon. V tomto případě je třeba nalézt příčinu.

Co může za vypadávání vlasů:

1. Hormonální změny

Zvýšený vlasový úbytek provází každé období hormonální nerovnováhy. Týká se to mladých lidí v pubertě, těhotných, žen po porodu a v menopauze. Tento průvodní jev je dočasný, než se hladina hormonů v těle vyrovná. To, že vaše kdysi bohatá hříva dramaticky řídne, může poukazovat i na problémy se štítnou žlázou, které jsou také hormonálního původu. Jak zvýšená, tak snížená funkce štítné žlázy má dopad na zdraví a kvalitu vlasů. Spolehlivě to dovedou odhalit krevní testy, jejichž výsledky pomohou následnou léčbu vhodně zacílit.

2. Stres

Spouštěč či katalyzátor mnoha zdravotních komplikací a poruch. Ať už se jedná o dlouhodobý stres, nebo náhlý, intenzivně prožívaný šok po traumatické události, to vše způsobuje ztrátu vlasů. Pokud jde o chronický stres, jeho důsledkem je rychlé prořídnutí kštice, která však ubývá rovnoměrně, nikoliv ohraničeně, takže nevznikají lysá místa. Naučíte-li se s náporem stresu pracovat a efektivně ho odbourávat, k obnovení vlasového porostu dojde v řádu měsíců. Horší je případ, kdy dojde k vzniku holých ploch. V takových případech je nutná konzultace dalšího postupu s dermatologem.

3. Nevhodná kosmetika

Někdy si za vypadávání můžeme sami, protože příliš dbáme na styling, což je velká zátěž. Vlasové vlákno se poškozuje při tepelných úpravách, jako je fénování, žehlení a kulmování, stejně jako při chemických procedurách zahrnujících barvení a zesvětlování. Obzvláště jestli máte od přírody jemné a slabé chmýří, úpravy omezte na minimum. Oporu hledejte v kvalitní kosmetice. Poohlédněte se po kompletní řadě přípravků na namáhané a poškozené vlasy, které je ovšem nezatíží, přitom je ale posílí a revitalizují. „Časté střídání nebo mixování produktů různých značek vlasům nedělá dobře. Svým zákaznicím radím, aby zůstaly věrné jedné značce a od té si pořídily vše, co potřebují, od šamponu až po závěrečnou péči. Jednotlivé produkty tak navíc mohou lépe spolupracovat a vzájemně se ve svém působení doplňovat,“ radí kadeřnice Jana, která vlastní salon v Praze.

4. Jídelníček chudý na vitaminy a minerály

Pro to, abyste se mohla těšit z bohaté, zdravé a silné hřívy, je podstatná hladina konkrétních vitaminů a minerálů v těle. Nadměrné vypadávání vlasů bývá způsobeno nedostatkem železa, jehož malé zastoupení v organismu pomůže zjistit krevní rozbor. Vlasům prospívá konzumace brokolice, špenátu, mrkve a rybího tuku, obilovin, oříšků a rýže. Pro posílení křehkých a lámavých vlasů je potřeba zvýšit příjem selenu a zinku, pomůže také aminokyselina methionin.

Zdroj: Nouvelle

Vitalia.cz: Přechod u žen: musíme tam všechny

Přechod u žen: musíme tam všechny

Podnikatel.cz: Podnikatelé: Rozšíření mýta poškodí venkov

Podnikatelé: Rozšíření mýta poškodí venkov

Vitalia.cz: Domácí tygří mast má sílu, která uvolní nos

Domácí tygří mast má sílu, která uvolní nos

DigiZone.cz: Novela DPH je vítaná. Pomůže DVB-T2 i DAB

Novela DPH je vítaná. Pomůže DVB-T2 i DAB

Měšec.cz: Kvalitní pojištění na cesty? U nás ho najdete.

Kvalitní pojištění na cesty? U nás ho najdete.

Podnikatel.cz: Rozhodnuto, EET se dotkne i online plateb

Rozhodnuto, EET se dotkne i online plateb

Vitalia.cz: Doporučení lékařů při mrazech

Doporučení lékařů při mrazech

Podnikatel.cz: Výjimky z #EET? Holt dávají smysl!

Výjimky z #EET? Holt dávají smysl!

Vitalia.cz: Takhle se „uklízí “ v restauracích

Takhle se „uklízí “ v restauracích

Podnikatel.cz: Slevy na dani 2016 a výhled do 2017

Slevy na dani 2016 a výhled do 2017

Vitalia.cz: Kvůli EET skončí mnohé stánkové prodeje potravin

Kvůli EET skončí mnohé stánkové prodeje potravin

DigiZone.cz: Veletrh CES 2017 ukázal i Samsung QLED

Veletrh CES 2017 ukázal i Samsung QLED

Měšec.cz: Změny roku 2017 v kostce

Změny roku 2017 v kostce

Vitalia.cz: Klimakterium: má smysl ho léčit?

Klimakterium: má smysl ho léčit?

Lupa.cz: Další bitva o cookies na webu začala

Další bitva o cookies na webu začala

Podnikatel.cz: OSVČ s paušály vrátí zvýhodnění na dítě

OSVČ s paušály vrátí zvýhodnění na dítě

Podnikatel.cz: Rohlik.cz nabízí nově hotovky. Podívejte se

Rohlik.cz nabízí nově hotovky. Podívejte se

Vitalia.cz: Nenápadné příznaky parodontitidy

Nenápadné příznaky parodontitidy

Vitalia.cz: Alergie na chlad není výmysl

Alergie na chlad není výmysl

Podnikatel.cz: Máme komplexní daňový kalendář 2017

Máme komplexní daňový kalendář 2017