aktualita arrow bulb calendar comment comment_forum dummy facebook galerie hamburger lock more plus pricetag rss search sidebartoggle time gplus rozhovor test twitter linkedin video warning

Jak zacházet s digitálním teploměrem, aby měřil přesně

Autor: Isifa.cz

Zdá se to jednoduché, ale faktem je, že řada lidí neumí digitální teploměry správně používat. Věděli jste třeba, že je rozdíl, když měříte vodu ve vaně nebo dítě?

Čerstvě narozené miminko se dá jen špatně přemluvit, aby si ponechalo zasunutý teploměr v podpaží nebo v zadečku. Tak jsme si doma pořídili nejnovější módní výkřik – čelní digitální teploměr. Překvapení, že každý měří jinak, a to s rozdílem skoro čtyř stupňů, bylo velké.

Zatímco ten čelní totiž pořád ukazoval, že všechno je v pořádku, starý klasický (tedy rtuťový) v zadečku miminka říkal i to, co můj instinkt – že dítě má zvýšenou teplotu. Dospěli jsme tak daleko, že když jsme chtěli měřit teplotu vody na koupání dítěte, raději jsme použili klasický rtuťový teploměr – ten starý, který už se však nedá v obchodech sehnat, protože jej Evropská unie zakázala.

Bohužel to tak je, a prokázaly to i naše zkoušky, že řada digitálních teploměrů neměří přesně,“ říká Josef Vojtíšek z Českého metrologického institutu, který se teploměry zabývá.

Někdy je to dáno tím, že jde o výrobky nevalné kvality vyráběné masově na spotřebu s omezenou životností maximálně dvou let, každý asi tušíme, která země chrlí takové věci. Pak je lepší je vyhodit. Často si za to ale mohou lidé sami, protože teploměr před použitím nezkalibrují a nepřepínají, co chtějí měřit,“ říká s tím, že až u třetiny teploměrů se při testech ukáže, že jsou k ničemu. Prostě neplní svou základní funkci: neměří přesně.

Nekupujte teploměr bez návodu

Podle něj se proto vyplatí dodržet pár základních pravidel, jak nakupovat a jak zacházet s digitálními teploměry, aby člověk měl hlavně u dětí jistotu, že ví, jakou přesně mají teplotu. U některých nemocí je totiž důležité sledovat hodinu po hodině, jak se křivka teploty vyvíjí.

Co tedy dělat?

1) Už při koupi nahlédněte do krabičky a ujistěte se, že je v ní návod na použití v češtině. Zní to banálně – k čemu návod na použití u teploměru… „Jenže bez něj vám teploměr nikdy nebude měřit přesně, protože každý přístroj je nutné nejdřív zkalibrovat. Na to stačí obvykle podržet nějaké tlačítko po dobu pár sekund, ale bez návodu nezjistíte které,“ říká Vojtíšek. Bez návodu na použití teploměr nikdy nekupujte.

2) Všimněte si ikonek na teploměru – měl by mít přepínání na „home“ a „body“. Někdy slova zastupuje kresba domečku a lidského těla. „Pokaždé je nutné přepnout na to, co chcete měřit. Jinak teplo vyzařuje voda ve vaně nebo místnost a jinak lidské tělo,“ vysvětluje Vojtíšek. Teploměr, který takové přepínání nemá, nekupujte.

3) Před každým použitím nejdřív přístroj zkalibrujte. Tedy podržte tlačítka uvedená v návodu tak, aby se přístroj sám nastavil a připravil ke správnému měření. Bez toho můžete mít odchylku od skutečnosti klidně dva tři stupně. Pokud jste, tak jako já, u svého teploměru návod k použití dávno vyhodili, raději se teploměru zbavte úplně a kupte nový, který návod ke kalibraci mít bude a bude měřit přesně.

Pokud vám to přijde příliš složité, dává Josef Vojtíšek jednoduchou radu: jako nejlepší se totiž ukázaly ty úplně nejlevnější teploměry. Takzvané rychloběžky, které vypadají jako proužky papíru a přikládají se na čelo. Dají se používat buď jen jednorázově, nebo třeba po celý týden, po dobu nemoci a pak putují opotřebované do koše. Ale jeden stojí pětikorunu a měří přesně.

A ještě jedna rada: neřiďte se cenou ani tím, zda teploměr kupujete v lékárně. Ani vysoká cena, ani nákup teploměru v lékárně ještě nezaručí, že bude správně fungovat.

Podnikatel.cz: Rozhodnuto, EET se dotkne i online plateb

Rozhodnuto, EET se dotkne i online plateb

Měšec.cz: Změny u sociálního pojištění 2017

Změny u sociálního pojištění 2017

Měšec.cz: Rajfka u bonusových kreditek utahuje šrouby

Rajfka u bonusových kreditek utahuje šrouby

Měšec.cz: Změny roku 2017 v kostce

Změny roku 2017 v kostce

Měšec.cz: Přiznání k dani z nemovitých věcí online

Přiznání k dani z nemovitých věcí online

Měšec.cz: Na návštěvě v ČSOB

Na návštěvě v ČSOB

Vitalia.cz: Ptačí chřipka a její rizika: Hrozí přenos na člověka?

Ptačí chřipka a její rizika: Hrozí přenos na člověka?

DigiZone.cz: Regina DAB Praha v multiplexu Teleko

Regina DAB Praha v multiplexu Teleko

Podnikatel.cz: Pozor, ucházejí se o práci, přitom šíří vir

Pozor, ucházejí se o práci, přitom šíří vir

DigiZone.cz: Veletrh CES 2017 ukázal i Samsung QLED

Veletrh CES 2017 ukázal i Samsung QLED

Root.cz: Falešné PDF krade účty Google

Falešné PDF krade účty Google

DigiZone.cz: Recenze Svět pod hlavou: možná to NEJ...

Recenze Svět pod hlavou: možná to NEJ...

Měšec.cz: Pracovali byste zadarmo? Pohled finančního poradce

Pracovali byste zadarmo? Pohled finančního poradce

Měšec.cz: Na návštěvě v ING Bank

Na návštěvě v ING Bank

Vitalia.cz: Lékaře nezajímalo, že rodím

Lékaře nezajímalo, že rodím

Podnikatel.cz: Podvody v podnikání se smrtí

Podvody v podnikání se smrtí

DigiZone.cz: ČRa zhodnotily první tři roky HbbTV

ČRa zhodnotily první tři roky HbbTV

DigiZone.cz: Přechodová síť Žižkov a Cukrák v březnu

Přechodová síť Žižkov a Cukrák v březnu

DigiZone.cz: ČT se ohradila proti obvinění o Clintonové

ČT se ohradila proti obvinění o Clintonové

DigiZone.cz: Jaký byl satelitní rok 2016? Konkurenční

Jaký byl satelitní rok 2016? Konkurenční